روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

نحوه كار روانشناسان در تیم های ملی


برنامه "روانشناسی ورزش" سه شنبه 24 بهمن، با حضور صابر مهری، روانشناس ورزش، به موضوع شیوه كار روانشناسان ورزش در تیم های ملی اختصاص داشت.

1396/11/25
12:03


به گزارش رادیو ورزش؛ صابر مهری، روانشناس تیم ملی شنا، در ارتباط با فعالیت كاری خود گفت: بنده از اردیبهشت سال 94 به صورت سازمان یافته و هدفمند، زیر نظر آكادمی ملی المپیك كمیسیونی تحت عنوان كمیسیون روانشناسی ورزش در فدراسیون شنا تشكیل دادیم و بنده و دو تن از دوستانم به نام های محسن پروازی و مجید بوستان در این فدراسیون شروع به فعالیت كردیم.
وی، ادامه داد: در تیم ملی ابتدا باید مشاهده و نیازسنجی ها صورت می گرفت كه ما به عنوان ناظر تیم حضور پیدا كردیم و نیازهای روانی تیم را بررسی كردیم. خوشبختانه از بدو ورود با پذیرش كامل رئیس فدراسیون، رئیس كمیته فنی و سرمربی تیم روبرو شدیم. خداروشكر می كنم كه شروع خوب و قابل قبولی داشتیم و توانستیم از خدمات روانشناسی ورزش استفاده كنیم.
آن زمان كه ما كارمان را در تیم ملی شروع كردیم، 5 ملی پوش برای مسابقات ورودی جهانی كازان تمرین می كردند. ما به هر شناگر به صورت جداگانه مشاوره می دادیم. با توجه به نتایجی كه بدست آمد، كارگاه هایی را برگزار كردیم تا برخی از مهارت های ذهنی مثل مهارت كنترل استرس و بازیافت تمركز در شرایط خاص با شناگران كار شود.
مهری، تصریح كرد: هر چقدر ورزش تكنیكی تر باشد، قاعدتاً نیاز است كه روی مهارت های روانشناختی مثل كنترل و بازیافت بیشتر كار شود. در تكنیك احتمال خطا وجود دارد و این خطا ممكن است یك ضد تمركز باشد و ما بر این اساس كار كردیم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، كاری از گروه علوم ورزشی است كه سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی