روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

نحوه کار روانشناسان در تیم های ملی


برنامه "روانشناسی ورزش" سه شنبه 24 بهمن، با حضور صابر مهری، روانشناس ورزش، به موضوع شیوه کار روانشناسان ورزش در تیم های ملی اختصاص داشت.

1396/11/25
12:03


به گزارش رادیو ورزش؛ صابر مهری، روانشناس تیم ملی شنا، در ارتباط با فعالیت کاری خود گفت: بنده از اردیبهشت سال 94 به صورت سازمان یافته و هدفمند، زیر نظر آکادمی ملی المپیک کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون روانشناسی ورزش در فدراسیون شنا تشکیل دادیم و بنده و دو تن از دوستانم به نام های محسن پروازی و مجید بوستان در این فدراسیون شروع به فعالیت کردیم.
وی، ادامه داد: در تیم ملی ابتدا باید مشاهده و نیازسنجی ها صورت می گرفت که ما به عنوان ناظر تیم حضور پیدا کردیم و نیازهای روانی تیم را بررسی کردیم. خوشبختانه از بدو ورود با پذیرش کامل رئیس فدراسیون، رئیس کمیته فنی و سرمربی تیم روبرو شدیم. خداروشکر می کنم که شروع خوب و قابل قبولی داشتیم و توانستیم از خدمات روانشناسی ورزش استفاده کنیم.
آن زمان که ما کارمان را در تیم ملی شروع کردیم، 5 ملی پوش برای مسابقات ورودی جهانی کازان تمرین می کردند. ما به هر شناگر به صورت جداگانه مشاوره می دادیم. با توجه به نتایجی که بدست آمد، کارگاه هایی را برگزار کردیم تا برخی از مهارت های ذهنی مثل مهارت کنترل استرس و بازیافت تمرکز در شرایط خاص با شناگران کار شود.
مهری، تصریح کرد: هر چقدر ورزش تکنیکی تر باشد، قاعدتاً نیاز است که روی مهارت های روانشناختی مثل کنترل و بازیافت بیشتر کار شود. در تکنیک احتمال خطا وجود دارد و این خطا ممکن است یک ضد تمرکز باشد و ما بر این اساس کار کردیم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دکتر خسرو حمزه، کاری از گروه علوم ورزشی است که سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی