روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

میزان اثرگذاری آمادگی ذهن در نتیجه گیری یك ورزشكار

برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 1 اسفند، با حضور فرزین اسدی، قهرمان قایقرانی كایاك، به بررسی میزان تأثیر آمادگی ذهنی در موفقیت ورزشی پرداخت.

1396/12/02
09:49

به گزارش رادیو ورزش؛ فرزین اسدی، قهرمان كایاك، در پاسخ به این سوال كه آیا شما به صورت روزمره تمرین ذهنی می كنید یا فقط زمانیكه به مسابقات نزدیك می شوید، به تمرین ذهنی روی می آورید، عنوان كرد: این قضیه یك عادت همیشگی شده و هر روز این كار را انجام می دهم. صبح وقتی از خواب بیدار می شوم قبل از خوردن صبحانه، یك دور تمرینات روزانه ای كه قرار است انجام دهم را تصویرسازی می كنم. قبل از اینكه خودم را گرم كنم و وارد آب شوم مجدداً تمرین ذهنی می كنم و نیز شب قبل از خواب مسابقه ام را تصویرسازی می كنم. این قضیه یك عادت همیشگی برایم شده است.
وی، به نحوه تصویرسازی خود اشاره كرد و گفت: یكی از تصویرسازی هایم این است كه فكر می كنم از رقبا جلو هستم و تا آخر مسیر را ادامه می دهم. یك تصویر هم این است كه رقبایم خیلی از من جلوتر هستند؛ اما آخر من جلو می زنم و پیروز می شوم. تمرین دیگر به این صورت است كه فكر می كنم من جلوتر هستم، سپس رقبا از من جلو می زنند و دوباره كنترل می كنم و انتهای مسیر اول می شوم.
در همه تصویر سازی هایم مهم این است كه اول شوم و این موضوع اهمیت ندارد كه در طول مسیر چه اتفاقی می افتد. نتیجه تمریناتم را در بسیاری از مسابقات دیده ام و با كمك این روش توانسته ام بهترین مدال ها را كسب كنم. من در سال های 2011، 2013 و 2015 توانستم طلای قهرمانی آسیا را كسب كنم.
اسدی، عنوان كرد: یكی از مواردی كه خانواده های ورزشكاران حرفه ای باید توجه كنند، این است كه در روز مسابقه نباید به ورزشكار هر جمله ای گفته شود. بهتر است خانواده از ورزشكار بپرسند كه در روز مسابقه دوست دارد، چه شرایطی فراهم شود و چه سخنانی او را آزار می دهد.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، كاری از گروه علوم ورزشی است كه سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی