روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

میزان اثرگذاری آمادگی ذهن در نتیجه گیری یک ورزشکار

برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 1 اسفند، با حضور فرزین اسدی، قهرمان قایقرانی کایاک، به بررسی میزان تأثیر آمادگی ذهنی در موفقیت ورزشی پرداخت.

1396/12/02
09:49

به گزارش رادیو ورزش؛ فرزین اسدی، قهرمان کایاک، در پاسخ به این سوال که آیا شما به صورت روزمره تمرین ذهنی می کنید یا فقط زمانیکه به مسابقات نزدیک می شوید، به تمرین ذهنی روی می آورید، عنوان کرد: این قضیه یک عادت همیشگی شده و هر روز این کار را انجام می دهم. صبح وقتی از خواب بیدار می شوم قبل از خوردن صبحانه، یک دور تمرینات روزانه ای که قرار است انجام دهم را تصویرسازی می کنم. قبل از اینکه خودم را گرم کنم و وارد آب شوم مجدداً تمرین ذهنی می کنم و نیز شب قبل از خواب مسابقه ام را تصویرسازی می کنم. این قضیه یک عادت همیشگی برایم شده است.
وی، به نحوه تصویرسازی خود اشاره کرد و گفت: یکی از تصویرسازی هایم این است که فکر می کنم از رقبا جلو هستم و تا آخر مسیر را ادامه می دهم. یک تصویر هم این است که رقبایم خیلی از من جلوتر هستند؛ اما آخر من جلو می زنم و پیروز می شوم. تمرین دیگر به این صورت است که فکر می کنم من جلوتر هستم، سپس رقبا از من جلو می زنند و دوباره کنترل می کنم و انتهای مسیر اول می شوم.
در همه تصویر سازی هایم مهم این است که اول شوم و این موضوع اهمیت ندارد که در طول مسیر چه اتفاقی می افتد. نتیجه تمریناتم را در بسیاری از مسابقات دیده ام و با کمک این روش توانسته ام بهترین مدال ها را کسب کنم. من در سال های 2011، 2013 و 2015 توانستم طلای قهرمانی آسیا را کسب کنم.
اسدی، عنوان کرد: یکی از مواردی که خانواده های ورزشکاران حرفه ای باید توجه کنند، این است که در روز مسابقه نباید به ورزشکار هر جمله ای گفته شود. بهتر است خانواده از ورزشکار بپرسند که در روز مسابقه دوست دارد، چه شرایطی فراهم شود و چه سخنانی او را آزار می دهد.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دکتر خسرو حمزه، کاری از گروه علوم ورزشی است که سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی