روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

تأثیر ورزش بر اختلالات خواب


در برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 8 اسفند، دكتر مالمیر، روانشناس ورزش، در خصوص ورزش و اثر آن بر اختلالات خواب مطالبی را ارائه كرد.

1396/12/09
08:21


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مالمیر، روانشناس ورزش، در خصوص موضوع برنامه اظهار داشت: برخی افراد مبتلا به بی خوابی هستند و اختلالاتی در چرخه خواب داشته و یا مشكلاتی در مراحل مختلف خواب دارند. تمرین بدنی، ترشح اپی نفرین را تحریك می كند كه این هورمون باعث احساس شادی و هیجان می شود و احساس كسالت، نگرانی و اضطراب را كاهش داده و در نهایت موجب بهبود خواب می شود. خواب مثل یك عامل استرس زا برای بدن عمل می كند؛ به عبارتی مغز استرس های بدن را با افزایش خواب جبران می كند؛ بنابراین بعد از ورزش بهتر و عمیق تر به خواب می رویم.
دكتر مالمیر، خاطرنشان كرد: تمرین بدنی با دو مكانیزم با بی خوابی مبارزه می كند. مكانیزم اول مختص افراد مبتلا به بی خوابی است كه زندگی كم تحرك تری نسبت به افراد سالم دارند. در این گروه از افراد فقدان فعالیت فیزیكی موجب جلوگیری از نوسان دمای بدن در طول شبانه روز می شود؛ در نتیجه برخی دچار بی خوابی می شوند. در مكانیزم دوم ورزش به میزان قابل توجهی موجب افزایش دمای بدن می شود كه پس از آن به صورت جبرانی افت دمای بدن رخ می دهد. افت دمای بدن 2 الی 4 ساعت پس از ورزش اتفاق می افتد و موجب می شود راحت تر به خواب بروید و در خواب بمانید.
افرادی كه به صورت مستمر ورزش می كنند، كمتر دچار دوره های بی خوابی می شوند و ورزش مرتب موجب بهبود كیفیت خواب و نیز دوره های خواب مرتب تر می شود و مراحل مختلف خواب آرام تر و منظم تر خواهند شد.
وی، تصریح كرد: فعالیت جسمانی به مدت 20 الی 30 دقیقه و 3 الی 4 بار در هفته به افراد كمك می كند تا بهتر بخوابند و انرژی بیشتری داشته باشند. ورزش بهتر است در هنگام صبح یا بعد از ظهر انجام شود و به زمان خواب نزدیك نباشد. ورزش شدید صبح هنگام و ورزش ملایم قبل از خواب نیز كمك می كند كه راحت تر به خواب برویم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، كاری از گروه علوم ورزشی است كه سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی