روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

اهمیت آمادگی روانی ورزشکار در کسب نتیجه مطلوب


برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 15 اسفند، با حضور میلاد وزیری، قهرمان رشته تیروکمان، به موضوع تأثیر آمادگی روانی بر نتیجه مسابقه اختصاص داشت.

1396/12/16
08:02


به گزارش رادیو ورزش؛ میلاد وزیری، قهرمان رشته تیروکمان، در پاسخ به این سوال که آیا برای شما پیش آمده که در مسابقه ای به خاطر آمادگی روانی خوب نتیجه بهتری کسب کنید، عنوان کرد: بله؛ در مسابقات قهرمانی آسیا که در تهران برگزار شد، تمرین روانی خوبی داشتیم و از نظر فنی هم به کیفیت لازم رسیده بودیم. یکی از روش هایی که در تمرینات به کار می بردم و تأثیر مثبتی روی من می گذاشت، گوش دادن موسیقی های حماسی ایران بود. این موسیقی ها در زمان مسابقه هم پخش می شد. مسابقات قهرمانی آسیای تهران جزء بهترین مسابقات من بود که در آن آمادگی روانی خوبی داشتم. خداروشکر در این مسابقات توانستیم هم قهرمان آسیا شویم و هم سهمیه المپیک لندن را کسب کنیم.
وزیری، درباره تمرینات ذهنی که برای هر مسابقه انجام می دهد، گفت: معمولاً من قبل و بعد از تمرین تمرینات ذهنی انجام می دهم. قبل از شروع فعالیت بیشتر تمرینات تنفسی و آماده سازی روانی دارم. بعد از تمرین بیشتر روی فعالیت های تمرکزی و تصویرسازی ذهنی کار می کنم که تقریباً یک ساعت در روز زمان می برد؛ مخصوصاً شب قبل از رکوردگیری ها سعی می کنم، تصویرسازی همان رکوردگیری را داشته باشم.
این قهرمان تیروکمان، نیز در پاسخ به این پرسش که آیا تجربه مسابقه ای را دارید که در آن از آمادگی روانی لازم برخوردار نبوده اید، بیان کرد: زمانیکه برای المپیک لندن اعزام می شدیم، شرایطی پیش آمد که از نظر روانی روی ما تأثیر گذاشت؛ از جمله اینکه مربی که سالها با وی کار کرده بودم و سهمیه المپیک را با کمکش بدست آورده بودم، عوض شد. ما حتی فرصت کافی برای تمرین بدنی نداشتیم؛ تمرین ذهنی بسیار کمی هم انجام دادیم؛ به همین ترتیب در مسابقات از آمادگی روانی خوبی برخوردار نبودیم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دکتر خسرو حمزه، کاری از گروه علوم ورزشی است که سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی