روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

اهمیت آمادگی روانی ورزشكار در كسب نتیجه مطلوب


برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 15 اسفند، با حضور میلاد وزیری، قهرمان رشته تیروكمان، به موضوع تأثیر آمادگی روانی بر نتیجه مسابقه اختصاص داشت.

1396/12/16
08:02


به گزارش رادیو ورزش؛ میلاد وزیری، قهرمان رشته تیروكمان، در پاسخ به این سوال كه آیا برای شما پیش آمده كه در مسابقه ای به خاطر آمادگی روانی خوب نتیجه بهتری كسب كنید، عنوان كرد: بله؛ در مسابقات قهرمانی آسیا كه در تهران برگزار شد، تمرین روانی خوبی داشتیم و از نظر فنی هم به كیفیت لازم رسیده بودیم. یكی از روش هایی كه در تمرینات به كار می بردم و تأثیر مثبتی روی من می گذاشت، گوش دادن موسیقی های حماسی ایران بود. این موسیقی ها در زمان مسابقه هم پخش می شد. مسابقات قهرمانی آسیای تهران جزء بهترین مسابقات من بود كه در آن آمادگی روانی خوبی داشتم. خداروشكر در این مسابقات توانستیم هم قهرمان آسیا شویم و هم سهمیه المپیك لندن را كسب كنیم.
وزیری، درباره تمرینات ذهنی كه برای هر مسابقه انجام می دهد، گفت: معمولاً من قبل و بعد از تمرین تمرینات ذهنی انجام می دهم. قبل از شروع فعالیت بیشتر تمرینات تنفسی و آماده سازی روانی دارم. بعد از تمرین بیشتر روی فعالیت های تمركزی و تصویرسازی ذهنی كار می كنم كه تقریباً یك ساعت در روز زمان می برد؛ مخصوصاً شب قبل از ركوردگیری ها سعی می كنم، تصویرسازی همان ركوردگیری را داشته باشم.
این قهرمان تیروكمان، نیز در پاسخ به این پرسش كه آیا تجربه مسابقه ای را دارید كه در آن از آمادگی روانی لازم برخوردار نبوده اید، بیان كرد: زمانیكه برای المپیك لندن اعزام می شدیم، شرایطی پیش آمد كه از نظر روانی روی ما تأثیر گذاشت؛ از جمله اینكه مربی كه سالها با وی كار كرده بودم و سهمیه المپیك را با كمكش بدست آورده بودم، عوض شد. ما حتی فرصت كافی برای تمرین بدنی نداشتیم؛ تمرین ذهنی بسیار كمی هم انجام دادیم؛ به همین ترتیب در مسابقات از آمادگی روانی خوبی برخوردار نبودیم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، كاری از گروه علوم ورزشی است كه سه شنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی