روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

تأثیر ورزش بر بهبود اختلالات خواب


در برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 14 فروردین، دكتر مالمیر، روانشناس ورزشی در خصوص ورزش هایی كه با بی خوابی مبارزه می كنند، توضیحاتی را ارائه كرد.

1397/01/15
08:37

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مالمیر، روانشناس ورزش، در ارتباط با ورزش هایی كه بر بهبود اختلالات خواب تأثیر دارند، اظهار كرد: فردی كه قصد دارد به فعالیت ورزشی بپردازد، بهتر است ورزشی را انتخاب كند كه شامل فعالیت شدید پاها باشد تا بهتر به خواب برود؛ زیرا خستگی كه ایجاد می شود مانند داروی خواب آور عمل می كند. ورزش های هوازی بهترین راه برای مبارزه با بی خوابی است. اینگونه ورزش ها میزان اكسیژن خون را افزایش می دهند. ورزش هایی مانند شنا، دوچرخه سواری، طناب زدن، حركات موزون و پیاده روی مناسب هستند.
وی، ادامه داد: در ابتدا ورزش ملایم به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز و در طول یك هفته برای اینكه منافع ورزش را احساس كنیم، كافی است. نرمش های كششی قبل از اینكه ورزش شدید انجام دهیم، مفید هستند؛ همچنین این نرمش ها را برای سرد كردن و آرامش یافتن بدن بعد از ورزش هم می توان انجام داد.
دكتر اضافه كرد: برای بسیاری از افراد ورزشی كه صبح هنگام انجام شود بهتر است؛ اما برای مبارزه با بی خوابی بهترین زمان ورزش بعدازظهر است. باید توجه داشت كه از ورزش كردن قبل از رفتن به رختخواب خودداری كنیم؛ زیرا ورزش بدن را تحریك می كند و باید مدت زمان كافی برای آرامش یافتن عضلات و جریان خون بعد از ورزش شدید وجود داشته باشد. یك پیاده روی مفرح و همراه با تنفس های عمیق ورزش مناسبی است. حركات موزون و ملایم، یوگا و ورزش های كششی همراه با موسیقی آرامش بخش به تمدد اعصاب و آرامش یافتن و به خواب رفتن كمك می كند.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی