روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

نقش روانشناسی در بیش فعالی و انگیزش های ورزشی

در برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 28 فروردین، مجید مستعان و دکتر مالمیر، روانشناسان ورزشی، به ارائه نکاتی از روانشناسی ورزش پرداختند.

1397/01/29
10:31

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مالمیر، روانشناس ورزشی، در خصوص تأثیر ورزش مستمر بر بهبود بیش فعالی در دوران کودکی و بزرگسالی گفت: کودکان بیش فعال بیشتر از سایر کودکان از ورزش سود می برند. زیرا فعالیت جسمانی تأثیر مطلوبی بر روی کنترل حرکات و انرژی دارد. البته نباید انتظار داشت که ورزشی خیلی سریع نتیجه بدهد. مسلماً میزان تغییرات به مدت، تداوم و استمرار ورزش بستگی دارد.
این روانشناس ورزشی، ادامه داد: مطالعات بر روی کودکان بیش فعال در سنین 5 تا 12 سال که 5 روز در هفته به مدت 40 دقیقه ورزش فشرده انجام می دادند، نشان داد بهبود رفتار بعد از 6 هفته رخ داده است. بنابراین فعالیت زیاد باعث کاهش انرژی می شود و در نتیجه این کودکان کمتر آسیب می بینند. همچنین بررسی ها نشان می دهند فعالیت جسمانی مستمر، تأثیرات فیزیولوژیکی بسیار مهمی بر بدن دارند که نشانه های این اختلال را کاهش می دهد.
وی تأکید کرد: ورزش مستمر و متعادل تأثیر چشمگیری بر بهبود اضطراب و استرس دارد.
همچنین مجید مستعان، روانشناس ورزشی، در ارتباط با موضوع نحوه ارزیابی تیم های ملی اعزامی به بازیهای آسیایی اندونزی اظهار کرد: در بخش روانشناختی 3 نوع ارزیابی مشاهده، مصاحبه و پرسشنامه داریم. ما معمولاً برای اعتمادسازی ورزشکاران در همان 2 ماه ابتدایی که ارتباط اولیه با ورزشکاران می گیریم، این ارزیابی ها را انجام می دهیم. اگر این آزمون در ابتدای امر انجام شود، با توجه به اینکه برای ورزشکاران ناشناخته است و نتیجه آن معلوم نیست، دچار سوگیری خواهند شد و از نظر روانشناختی اعتبار این آزمون پایین می آید و نمی توان به آن استناد کرد.
وی، افزود: ادغام شدن بحث روانشناسی به بحث پزشکی ورزشکاران یک اشتباه است و این مسئله در بعد آمادگی قرار دارد. اگر به صورت سازمانی هم نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد سازمان نظام پزشکی از سازمان نظام روانشناسی جداست؛ بنابراین هر کدام از این دو موضوع مباحث جداگانه ای هستند.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دکتر خسرو حمزه، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی