روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

نقش روانشناسی در بیش فعالی و انگیزش های ورزشی

در برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 28 فروردین، مجید مستعان و دكتر مالمیر، روانشناسان ورزشی، به ارائه نكاتی از روانشناسی ورزش پرداختند.

1397/01/29
10:31

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مالمیر، روانشناس ورزشی، در خصوص تأثیر ورزش مستمر بر بهبود بیش فعالی در دوران كودكی و بزرگسالی گفت: كودكان بیش فعال بیشتر از سایر كودكان از ورزش سود می برند. زیرا فعالیت جسمانی تأثیر مطلوبی بر روی كنترل حركات و انرژی دارد. البته نباید انتظار داشت كه ورزشی خیلی سریع نتیجه بدهد. مسلماً میزان تغییرات به مدت، تداوم و استمرار ورزش بستگی دارد.
این روانشناس ورزشی، ادامه داد: مطالعات بر روی كودكان بیش فعال در سنین 5 تا 12 سال كه 5 روز در هفته به مدت 40 دقیقه ورزش فشرده انجام می دادند، نشان داد بهبود رفتار بعد از 6 هفته رخ داده است. بنابراین فعالیت زیاد باعث كاهش انرژی می شود و در نتیجه این كودكان كمتر آسیب می بینند. همچنین بررسی ها نشان می دهند فعالیت جسمانی مستمر، تأثیرات فیزیولوژیكی بسیار مهمی بر بدن دارند كه نشانه های این اختلال را كاهش می دهد.
وی تأكید كرد: ورزش مستمر و متعادل تأثیر چشمگیری بر بهبود اضطراب و استرس دارد.
همچنین مجید مستعان، روانشناس ورزشی، در ارتباط با موضوع نحوه ارزیابی تیم های ملی اعزامی به بازیهای آسیایی اندونزی اظهار كرد: در بخش روانشناختی 3 نوع ارزیابی مشاهده، مصاحبه و پرسشنامه داریم. ما معمولاً برای اعتمادسازی ورزشكاران در همان 2 ماه ابتدایی كه ارتباط اولیه با ورزشكاران می گیریم، این ارزیابی ها را انجام می دهیم. اگر این آزمون در ابتدای امر انجام شود، با توجه به اینكه برای ورزشكاران ناشناخته است و نتیجه آن معلوم نیست، دچار سوگیری خواهند شد و از نظر روانشناختی اعتبار این آزمون پایین می آید و نمی توان به آن استناد كرد.
وی، افزود: ادغام شدن بحث روانشناسی به بحث پزشكی ورزشكاران یك اشتباه است و این مسئله در بعد آمادگی قرار دارد. اگر به صورت سازمانی هم نگاه كنیم، متوجه خواهیم شد سازمان نظام پزشكی از سازمان نظام روانشناسی جداست؛ بنابراین هر كدام از این دو موضوع مباحث جداگانه ای هستند.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی