روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

آماده سازی ذهنی؛ عامل موفقیت ورزشكاری از رشته قایقرانی

برنامه "روانشناسی ورزش" سه شنبه 4 اردیبهشت، با احمدرضا طالبیان، ورزشكار رشته قایقرانی كایاك، درباره نحوه آماده سازی ذهنی وی در رقابتهای مهم به گفتگو پرداخت.

1397/02/05
09:35

به گزارش رادیو ورزش؛ احمدرضا طالبیان، ورزشكار رشته قایقرانی كایاك، در پاسخ به این سوال كه موفقیت خود در ورزش را چقدر متأثر از توانایی ذهنی می دانید اظهار داشت: قایقرانی ورزش نوپایی است. یكی از دلایلی كه باعث شد در چندین سال اخیر بتوانیم نتایج خوبی در این رشته كسب كنیم، مسائل روانی است و به نظرم بیشتر از مسائل فیزیكی روی آن كار شد.
وی افزود: به اعتقاد من نزدیك به 40 تا 50 درصد موفقیت خانواده قایقرانی و بنده به بحث روانشناسی برمی گردد. ما ابتدا شناختی روی این ورزش نداشتیم و بعضی جاها باید خود را از لحاظ ذهنی كنترل می كردیم.
طالبیان، موفقیت در مسابقات آسیایی چین كه مهرماه سال قبل در چین برگزار شد را مرهون همین آمادگی ذهنی و روانی دانست و یادآور شد: در آن دوره از مسابقات، در رشته دو نفره شركت كردم و این اولین تجربه من در این رشته بود. آن زمان متأًسفانه یك سری مسائل در تیم پیش آمده بود و در عرض یك هفته من به همراه فرزین اسدی باید به هماهنگی لازم می رسیدیم. ما باید روی مسائل ذهنی و هماهنگی های بدون حرف زدن و اشاره كار می كردیم و این مهم اتفاق نمی افتاد مگر با تمرینهای صحیح روانشناختی. خوشبختانه علی رغم تجربه جدیدی كه در این مسابقه داشتیم، برنده مدال نقره آسیا در سال 2017 شدیم.
قهرمان قایق رانی كایاك درباره نحوه آماده سازی ذهن خود برای رقابتهای مهم گفت: تمرین ذهنی جزئی از برنامه های روزانه من است. قبل از مسابقه تصویرسازی من فقط روی رقابت است. اما در فصل قبل از مسابقه كه فصل آمادگی است، صد درصد روی مسابقه فكر نمی كنم و بیشتر روی اهداف تمرینی ام تمركز دارم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دكتر خسرو حمزه، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی