روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

آماده سازی ذهنی؛ عامل موفقیت ورزشکاری از رشته قایقرانی

برنامه "روانشناسی ورزش" سه شنبه 4 اردیبهشت، با احمدرضا طالبیان، ورزشکار رشته قایقرانی کایاک، درباره نحوه آماده سازی ذهنی وی در رقابتهای مهم به گفتگو پرداخت.

1397/02/05
09:35

به گزارش رادیو ورزش؛ احمدرضا طالبیان، ورزشکار رشته قایقرانی کایاک، در پاسخ به این سوال که موفقیت خود در ورزش را چقدر متأثر از توانایی ذهنی می دانید اظهار داشت: قایقرانی ورزش نوپایی است. یکی از دلایلی که باعث شد در چندین سال اخیر بتوانیم نتایج خوبی در این رشته کسب کنیم، مسائل روانی است و به نظرم بیشتر از مسائل فیزیکی روی آن کار شد.
وی افزود: به اعتقاد من نزدیک به 40 تا 50 درصد موفقیت خانواده قایقرانی و بنده به بحث روانشناسی برمی گردد. ما ابتدا شناختی روی این ورزش نداشتیم و بعضی جاها باید خود را از لحاظ ذهنی کنترل می کردیم.
طالبیان، موفقیت در مسابقات آسیایی چین که مهرماه سال قبل در چین برگزار شد را مرهون همین آمادگی ذهنی و روانی دانست و یادآور شد: در آن دوره از مسابقات، در رشته دو نفره شرکت کردم و این اولین تجربه من در این رشته بود. آن زمان متأًسفانه یک سری مسائل در تیم پیش آمده بود و در عرض یک هفته من به همراه فرزین اسدی باید به هماهنگی لازم می رسیدیم. ما باید روی مسائل ذهنی و هماهنگی های بدون حرف زدن و اشاره کار می کردیم و این مهم اتفاق نمی افتاد مگر با تمرینهای صحیح روانشناختی. خوشبختانه علی رغم تجربه جدیدی که در این مسابقه داشتیم، برنده مدال نقره آسیا در سال 2017 شدیم.
قهرمان قایق رانی کایاک درباره نحوه آماده سازی ذهن خود برای رقابتهای مهم گفت: تمرین ذهنی جزئی از برنامه های روزانه من است. قبل از مسابقه تصویرسازی من فقط روی رقابت است. اما در فصل قبل از مسابقه که فصل آمادگی است، صد درصد روی مسابقه فکر نمی کنم و بیشتر روی اهداف تمرینی ام تمرکز دارم.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای دکتر خسرو حمزه، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی