روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

چالش های پیش روی روانشناسان ورزشی

برنامه "روانشناسی ورزشی" سه شنبه 11 اردیبهشت، در گفتگو با دکتر واعظ موسوی، ریاست کمیسیون روانشناسی ورزشی سازمان نظام روانشناسی، به موضوع چالش های پیش روی روانشناسان ورزشی اختصاص داشت.

1397/02/15
21:28

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر واعظ موسوی، ریاست کمیسیون روانشناسی ورزشی سازمان نظام روانشناسی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: چالش های متعددی بر سر راه رشد روانشناسان ورزشی وجود دارد. اولین چالشی که روانشناسان ورزشی با آن روبرو هستند، مخصوصاً افرادی که تازه می خواهند در این حیطه قدم بگذارند، چالش کارورزی است. کارورزی بخش اساسی رشد روانشناس است.
وی افزود: متاسفانه اکنون ما در آموزش روانشناسان، فرصتی برای کارورزی نداریم. فردی که می خواهد روانشناس بالینی شود، در یک فضایی مانند بیمارستان و یا درمانگاه می تواند کارورزی کند. اما روانشناس ورزشی جایی برای تمرین مهارت ها ندارد. این روانشناس اگر بخواهد با خلاقیت خود و ایجاد ارتباطات چنین فضایی هم ایجاد کند، با مشکل ناظر مواجه خواهد شد. زیرا تعداد ناظرین بسیار محدود است.
دکتر موسوی افزود: توصیه بنده به افرادی که علاقه مند به کارورزی در حیطه ورزش هستند این است که به دنبال کار در فضای تیم های ملی و لیگ برتری نباشند. زیرا کارورزی تمرین مهارت است و در یک فضای ساده تر هم می توان مهارت ها را تمرین کرد. البته به شرط اینکه یک ناظر آگاه بر کار آنها نظارت داشته باشد.
وی در مورد اخذ مجوز این رشته ورزشی از مبادی زیربط توضیح داد: دانش آموختگان این رشته باید در سازمان نظام روانشناسی عضو شوند و بعد از مدتی پرونده ای تشکیل بدهند و درخواست مجوز کار کنند. پروانه تخصصی به هر کسی داده نمی شود و فرد باید شایستگی های لازم را داشته باشد. با توجه به مدارکی که ارائه می شود، احراز شایستگی ها متفاوت خواهد بود.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای مجدالدین مستعان، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی