روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

سبك زندگی صحیح؛ راز موفقیت ورزشكاران حرفه ای

برنامه "روانشناسی ورزش" روز سه شنبه 18 اردیبهشت، با حضور دكتر محسن پروازی، روانشناس ورزش، به موضوع شیوه زندگی ورزشكاران اختصاص داشت.

1397/02/19
09:22

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محسن پروازی، روانشناس ورزش، درباره موضوع برنامه گفت: سبك زندگی هر انسان، شامل چارچوب هایی است كه رفتار فرد را شكل می دهد. روی سبك زندگی، مسائل مختلفی می توانند نقش داشته باشند كه اولین نكته اساسی، شخصیت فرد است. نقش والدین و دوستان در مراحل بعد و در نهایت نقش مربی در شكل گیری این رفتار و سبك زندگی یك ورزشكار دخیل است.
وی ادامه داد: من مربیگری را یك امر بسیار مقدس می دانم. زیرا مربیگری یعنی تربیت و آموزش. یك مربی علاوه بر تمام تاثیراتی كه بر شاگرد خود دارد، نقش تربیتی اش بسیار پررنگ تر است. مگر می شود ورزشكاری داشته باشیم كه آموزش ندیده باشد و از آن توقع سبك زندگی حرفه ای داشته باشیم!
وی با اشاره به زندگی حرفه ای "كریستیانو رونالدو" ستاره پرتغالی رئال مادرید یادآور شد: در طول سال بی وقفه و مرتب تمرین می كند، ساعت10 شب می خوابد و 6 صبح بیدار می شود. او تنها 2 هفته استراحت دارد و در آن 2 هفته به كارهای روزمره و تفریحی خود می رسد. هر كسی تمایل ندارد چنین شیوه زندگی داشته باشد و اگر به این سختی ها تن دهد، قطعاً می تواند به موقعیت رونالدو برسد. داشتن سبك زندگی صحیح كمك می كند فرد در راستای اهدافش پیش برود.
دكتر پروازی خاطرنشان كرد: مربی باید از سنین پایه، سبك زندگی و رفتارهای حرفه ای را به ورزشكار آموزش بدهد. مجموعه این آموزشها باعث می شود كه ورزشكار برای خود یك شخصیت قهرمانی بسازد. نظم تمرینی، خواب درست و تغذیه مناسب، همه زیرمجموعه شخصیت قهرمانی ورزشكار است. ورزشكاری كه سبك زندگی حرفه ای داشته باشد، شخصیت قهرمانی پیدا می كند و ورزشكاری كه شخصیت قهرمانی پیدا كند، احتمال موفقیتش به مراتب بسیار بالاتر از سایرین است.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای مجدالدین مستعان، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی