روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

سبک زندگی صحیح؛ راز موفقیت ورزشکاران حرفه ای

برنامه "روانشناسی ورزش" روز سه شنبه 18 اردیبهشت، با حضور دکتر محسن پروازی، روانشناس ورزش، به موضوع شیوه زندگی ورزشکاران اختصاص داشت.

1397/02/19
09:22

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر محسن پروازی، روانشناس ورزش، درباره موضوع برنامه گفت: سبک زندگی هر انسان، شامل چارچوب هایی است که رفتار فرد را شکل می دهد. روی سبک زندگی، مسائل مختلفی می توانند نقش داشته باشند که اولین نکته اساسی، شخصیت فرد است. نقش والدین و دوستان در مراحل بعد و در نهایت نقش مربی در شکل گیری این رفتار و سبک زندگی یک ورزشکار دخیل است.
وی ادامه داد: من مربیگری را یک امر بسیار مقدس می دانم. زیرا مربیگری یعنی تربیت و آموزش. یک مربی علاوه بر تمام تاثیراتی که بر شاگرد خود دارد، نقش تربیتی اش بسیار پررنگ تر است. مگر می شود ورزشکاری داشته باشیم که آموزش ندیده باشد و از آن توقع سبک زندگی حرفه ای داشته باشیم!
وی با اشاره به زندگی حرفه ای "کریستیانو رونالدو" ستاره پرتغالی رئال مادرید یادآور شد: در طول سال بی وقفه و مرتب تمرین می کند، ساعت10 شب می خوابد و 6 صبح بیدار می شود. او تنها 2 هفته استراحت دارد و در آن 2 هفته به کارهای روزمره و تفریحی خود می رسد. هر کسی تمایل ندارد چنین شیوه زندگی داشته باشد و اگر به این سختی ها تن دهد، قطعاً می تواند به موقعیت رونالدو برسد. داشتن سبک زندگی صحیح کمک می کند فرد در راستای اهدافش پیش برود.
دکتر پروازی خاطرنشان کرد: مربی باید از سنین پایه، سبک زندگی و رفتارهای حرفه ای را به ورزشکار آموزش بدهد. مجموعه این آموزشها باعث می شود که ورزشکار برای خود یک شخصیت قهرمانی بسازد. نظم تمرینی، خواب درست و تغذیه مناسب، همه زیرمجموعه شخصیت قهرمانی ورزشکار است. ورزشکاری که سبک زندگی حرفه ای داشته باشد، شخصیت قهرمانی پیدا می کند و ورزشکاری که شخصیت قهرمانی پیدا کند، احتمال موفقیتش به مراتب بسیار بالاتر از سایرین است.
برنامه روانشناسی ورزشی، با اجرای مجدالدین مستعان، سه شنبه ها ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی