روانشناسی ورزشی سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

روانشناسي ورزشي

تاثیر هدف گزینی بر ترس از شكست ورزشكار


برنامه روانشناسی ورزشی سه شنبه 19 بهمن ماه با حضور سید فراز فاطمی، بازیكن فوتبال و محسن پروازی روانشناس به بررسی تاثیر درگیری مربی بر تیم و اهمیت هدف گزینی در ترس از شكست ورزشكاران نخبه اختصاص داشت.

1395/11/20
07:49


به گزارش رادیو ورزش؛ كی روش در مقطع حساس مسابقات انتخابی جام جهانی درگیر مجادلاتی با برانكو شده است. وی به عنوان سر مربی تیم ملی باید كنترل بیشتری داشته باشد. اگر او دائماً بخواهد در حالت خشم به مسائل نگاه كند این رفتار ضد تمركز در آماده سازی تیم ملی تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر اینكه اینگونه صحبتها روی محبوبیت وی نیز موثر است. فدراسیون فوتبال می تواند در این موضوع به كی روش مشاوره دهد تا وی روان خود را با آرامش بیشتری حفظ كند.
سید فراز فاطمی، بازیكن فوتبال پیرامون اینگونه مجادلات و تاثیر آن بر عملكرد تیم اظهار كرد: ورود مربی به مسائل حاشیه ای هم به مربی و هم به تیم ضربه می زند و تمركز بازیكنان را از بین می برد. تصمیمات كی روش می تواند به تیم ملی ضربه بزند و در كارنامه وی نقطه ضعفی خواهد بود. انتظار می رود یك مربی در این سطح كنترل خشم و سعه صدر بیشتری داشته باشد.
فاطمی درخصوص راهكار حل این مجادله بیان كرد: بزرگان فوتبال ما مانند علی پروین و علی دایی باید قدم پیش بگذارند و این دو مربی را آشتی دهند.
محسن پروازی ، روانشناس درباره تاثیر هدف گزینی بر ترس از شكست ورزشكاران نخبه گفت: در یك تحقیق 49 ورزشكار در 12 هفته مورد بررسی قرار گرفتند. در یك گروه شامل 23 نفر تمرینات یك ساعتی هدف گزینی برگزار شد و افراد هدف خاصی برای خود ترسیم كردند. گروه 26 نفری دیگر بدون تمرین مورد بررسی قرار گرفتند.
در پایان بررسی مشخص شد گروهی كه در تمرینات هدف گزینی شركت داشتند عامل ترس از شكست آنها كاهش یافته بود ولی گروه دیگری بدون تغییر باقی ماندند.
البته بعد از اتمام تمرینات هدف گذاری و رسیدن به اهداف، مجددا ترس از شكست در ورزشكاران افزایش یافت. درنتیجه عامل ترس از شكست انگیزه دستیابی به اهداف است كه با تنظیم اهداف واقع گرایانه و قابل دسترس می توان از آنها جلوگیری كرد.
برنامه روانشناسی ورزشی سه شنبه 19 بهمن كاری از گروه علوم ورزشی، با اجرای خسرو حمزه تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 13:30 روزهای سه شنبه به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
روانشناسی ورزشی