چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

اهمیت تاسیسات در اماکن ورزشی

برنامه چشم انداز چهارشنبه 5 مهر ماه با حضور شبیر سلیمی، استاد دانشگاه و پژوهشگر به موضوع تاسیسات اماکن ورزشی اختصاص داشت.

1396/07/10
08:24

به گزارش رادیو ورزش؛ شبیر سلیمی، استاد دانشگاه و پژوهشگر پیرامون تاسیسات اماکن ورزشی اظهار کرد: بحث تاسیسات به دو بخش برق و مکانیک تقسیم می شود. اماکن سرپوشیده و روباز هر کدام تاسیسات ویژه ای دارند. در اماکن سرپوشیده نیاز به اکسیژن لازم و تخلیه انرژی وجود دارد. در استادیوم های رو باز مسائل زیست محیطی دارای اهمیت هستند. در بحث تاسیات پارامتری به عنوان سطح آسایش وجود دارد که شامل مواردی چون دمای مطلوب بین 25 تا 30 درجه، رطوبت، وزش باد و ... مطرح می شود که باید رعایت شود.
شبیری درخصوص جمع آوری آب های سطحی در ورزشگاه ها بیان کرد: قسمت تماشاچیان با زاویه مشخص و حساب شده ای مسقف است که این زاویه خاص آب را به بیرون ورزشگاه هدایت می کند و آب جمع آوری شده در آبیاری ورزشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. آب های خاکستری که پساب هستند بعد از جمع آوری گندزدایی می شوند و شیری رنگ شده تا از آب شرب متمایز گردد و از آن برای آبیاری استفاده می شود.
زمین چمن نیز مجهز به امکانات جمع آوری آب های سطحی است که بعد از تصفیه جزئی برای آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. ما مشکل جمع آوری آب های سطحی را در ورزشگاه های دو شهر شمالی خود داریم. کشور ما دارای اقلیم های مختلفی است و ورزشگاهی که در یک شهر ساخته می شود نمی توان با همان خصوصیات در شهر دیگری ساخت.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 5 مهر کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای علی رغبتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز