چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

نقش تاسیسات اماکن ورزشی در سطح آسایش مخاطبین

برنامه چشم انداز چهارشنبه 12 مهر ماه با حضور شبیر سلیمی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاسیسات به موضوع اهمیت تاسیسات مناسب در اماکن ورزشی پرداخت.

1396/07/15
10:35

به گزارش رادیو ورزش؛ شبیر سلیمی، مدرس و پژوهشگر تاسیسات پیرامون آماده سازی استادیوم های قطر برای جام جهانی فوتبال 2022 اظهار کرد: کشور کوچک قطر حداقل باید 12 ورزشگاه برای جام جهانی فوتبال 2022 داشته باشد و شاید بعد از اتمام جام جهانی فوتبال تعدادی از این استادیوم ها جمع آوری یا تغییر کاربری دهند. هر آسایشی در حوزه تاسیسات نیاز به انرژی دارد که باید تامین گردد. ایجاد هوای مطبوع و سرد برای ورزشگاه های رو باز کار بسیار سختی است. با اینکه قطر سرشار از منابع فسیلی است؛ در ساخت این ورزشگاه ها طرح استفاده از انرژی های پاک و تولید برق خورشیدی پیشنهاد شده تا سرمایش در کل فضای استادیوم و حتی زمین چمن ایجاد شود. طراحان تاسیسات این استادیوم ها ادعا کرده اند که می توان مازاد مصرف برق را بفروش رساند و برای مصارف دیگری اختصاص داد. یعنی علاوه بر بی نیازی به سوخت فسیلی، درآمد هم تولید کرد.
متاسفانه در استادیوم های داخلی و حتی جدید کشور استفاده از انرژی های پاک باب نشده و بدان به عنوان یک فضای اقتصادی نگاه نمی شود. ورزشگاه های بزرگ ما سطح گسترده ای برای ایجاد مزرعه خورشیدی دارد که می تواند به تولید انرژی و خودکفایی از برق شهری بیانجامد.
سلیمی درخصوص مباحث نور و صدا در استادیوم ها بیان کرد: یکی از دلایلی که ورزشگاه ها رو باز ساخته می شوند؛ به جهت استفاده از نور طبیعی است. ولی در مناطقی که به دلیل گرما ناچار به برگزاری مسابقات در شب هستند؛ موضوع نور اهمیت پیدا می کند. مبحث نور استانداردهای خود را دارد و بسته به نوع ورزش متفاوت است. گاهی در استادیوم های فوتبال نورپردازی آنچنان زیاد است که چشم ورزشکار اذیت می شود و بازیکن نتوانسته لباس هم تیمی خود را از بازیکنان مقابل تمیز دهد. گاهی نیز محوطه بیرون استادیوم آنقدر تاریک است که تماشاچیان به مشکل برمی خورند. تاسیسات فقط 90 دقیقه فوتبال نیست و از لحظه ای که تماشاگر وارد ورزشگاه می شود تا لحظه ای که آنجا را ترک می کند؛ اهمیت دارد.
وی در مورد موضوع صدا در استادیوم فوتبال توضیح داد: استادیوم فوتبال را به سالن اپرا تشبیه می کنند و افراد در هر کجا که نشسته اند باید صدای یکسانی را دریافت کنند. پیش آمده که بعضی از بازیکنان به علت نشنیدن سوت داور کارت گرفته اند. درنتیجه طراحی باید بشکلی باشد که صدای تماشاچیان باعث آزار بازیکنان نشود. طراحی سیستم صوتی استادیوم نیز مبحث مهمی است.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 12 مهر کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز