چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

ساز و کار عملیاتی کردن کسب و کارهای نوپای ورزشی

برنامه چشم انداز چهارشنبه 3 آبان با حضور دکتر علیرضا قنادان، مدرس دانشگاه و محقق حوزه کارآفرینی و کسب و کارهای نو پا به موضوع عملیاتی کردن کسب و کارهای نوپای ورزشی اختصاص داشت.

1396/08/06
08:27

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر علیرضا قنادان، مدرس دانشگاه و محقق حوزه کارآفرینی و کسب و کارهای نو پا پیرامون خلاقیت در حوزه معماری ورزشی اظهار کرد: یکی از مباحث مهم در حوزه معماری خلاقیت است. نقش معماری در ایجاد فضای خلاقانه در ورزشگاه ها و باشگاه های ورزشی حائز اهمیت است. یکی از مباحث جذاب در این رابطه بحث اینترنت اشیا است؛ یعنی همه اشیای اطراف امکان اتصال به اینترنت داشته باشند. جایگاه تماشاچیان، محوطه زمین ورزش، راهروهای ورود و خروج و ... را می توان به تجهیزات خاص فنی مجهز کرد و کاربر در خانه وارد این فضای مجازی شود و احساس کند که در ورزشگاه حضور دارد. انجام این قبیل کارها بدون کمک و نقش موثر مهندسین معمار و طراحان حاذق امکان پذیر نیست.
اگر تفکر خلاقانه را در کنار دستاوردهای معماری قرار دهیم می توان خلاقیت هایی را شکل داد که هر کدام می توانند کسب و کارهای نوپایی را بوجود آورند.
قنادان درخصوص عملیاتی کردن کسب و کارهای نو پای ورزشی بیان کرد: گام ابتدایی این است که نقشه راه درستی در اختیار داشته باشیم. صنعت فوتبال ما باید گام هایی را طی کند و در این زمینه تجربه کمی دارد. وزارت ورزش و جوانان در این زمینه باید نقش آفرینی جدی داشته باشد و ساز و کار حمایتی فکری و مقرراتی شکل بگیرد.
گام دوم نقش باشگاه ها و اهالی فوتبال است. باشگاه ها به جای اینکه مسیر خود را بروند باید هم افزایی داشته باشند و نهادهای خود را به اشتراک بگذارند.
گام آخر این است که صنعت فوتبال از تجربه حوزه های دیگر کشور که در این زمینه پیشرفت داشته اند؛ مانند صنعت بانکداری یا حمل و نقل، استفاده کند. اگر دولت و فدراسیون فوتبال و فضای فوتبالی کشور به شکل جدی پشت این قضیه بیایند؛ قطعا حامیان مالی در این زمینه ورود پیدا خواهند کرد.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 3 آبان کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز