چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

فرهنگ سازی لازمه ورود خانواده ها به استادیوم

برنامه چشم انداز چهارشنبه 10 آبان با حضور امیر حاج رضایی، کارشناس و پیشکسوت ورزش به موضوع فرهنگ سازی برای ورود خانواده ها به ورزشگاه ها اختصاص داشت.

1396/08/13
08:24

به گزارش رادیو ورزش؛ امیر حاج رضایی، کارشناس و پیشکسوت ورزش پیرامون فرهنگ سازی برای ورود خانواده ها به ورزشگاه ها گفت: مشکل فوتبال ایران قبل از مسائل ساختاری و فنی مشکل فرهنگی است. در حال حاضر پدران از بردن پسران نوجوان خود به ورزشگاه ابا دارند که ناشی از فضایی است که در ورزشگاه ها حاکم است. تدابیری که اندیشیده شده نتوانسته مطالبات مردم را برآورده سازد و گره ای از مشکلات فوتبال ما باز کند. همه روزه شاهد انواع برخوردهای ناشایست فرهنگی و ضد ارزشی هستیم.
حاج رضایی درخصوص ایمن سازی فرهنگی و پذیرش بانوان در ورزشگاه ها بیان کرد: اگر بانوان به سالن های والیبال و بسکتبال بروند؛ فضای بهتری در مقایسه با فوتبال وجود دارد. حتی بهترین ورزشگاه های ایران نمی تواند یک سرویس خوب به تماشاچیان مرد ارائه کند.
طبق قوانین فیفا تیمی که در مسابقات باشگاه ها می رود باید دارای ملزوماتی مانند فرودگاه، هتل 5 ستاره و یا تراز مالی مثبت باشد ولی در کشور ما تنها شرط تیم ها برای ورود به لیگ برتر امتیاز است و نداشتن استادیوم، حمل و نقل و ... مهم نیست.
در غیاب این همه نداشته ها، تماشاگر ستیزی و تماشاگر گریزی بوجود می آید چون ما از هیچ نوع ساز و کاری برخوردار نیستیم. ما تدبیر و اندیشه نکرده ایم و این تیم های بی پناه را می آوریم و بین راه رها می کنیم. عوامل زیاد بیرونی در مسائل فرهنگی تاثیرگذار است. تماشاگر قبل از اینکه تماشاگر باشد یک انسان است و با کوچترین چیزی که می بیند شروع به پرخاشگری می کند. تماشاگر را نباید به تنهایی محکوم کرد. عواملی در این بین دخیل هستند و اگر امکانات را فراهم آوریم؛ اثرات منفی کاهش پیدا می کنند. ما به بسترسازی برای آقایان احتیاج داریم تا تکمیل شود و بعد زمینه حضور خانواده ها در ورزشگاه ها فراهم شود.
وی در ادامه افزود: پیشنهاد کرده ام که همایش آسیب شناسی فرهنگی فوتبال بگذاریم و نه تنها اهالی فوتبال بلکه متخصصین، مهندسین، جامعه شناسان و ... را دعوت کرده و راهکار ارائه دهیم. مطمئنا این همایش مشکلات را کاهش خواهد داد.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 10 آبان کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز