چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

آسیب شناسی طراحی و ساخت مجموعه های ورزشی کشور

برنامه چشم انداز چهارشنبه 24 آبان با حضور امیر حاج رضایی، کارشناس و پیشکسوت ورزش و کیوان صندوقدار، کارشناس و متخصص اجرای مجموعه های ورزشی به موضوع آسیب شناسی مجموعه های ورزشی کشور اختصاص داشت.

1396/08/27
08:03

به گزارش رادیو ورزش؛ امیر حاج رضایی، کارشناس و پیشکسوت ورزش پیرامون معایب ورزشگاه های کشور اظهار کرد: شرایطی باید فراهم شود که تماشاگران ما در اماکن ورزشی احساس امنیت و راحتی کنند. سالهاست؛ ما منتظر هستیم که صندلی ورزشگاه ها شماره داشته باشند؛ ولی هنوز تماشاچیان ما درحالیکه بلیط در دست دارند؛ پشت در ورزشگاهی که پر شده ؛ می مانند.
ورزشگاه های ما ایمنی ندارند و رفتن به ورزشگاه و برگشت به خانه ماراتن رنج است.
در همه جای دنیا برای فوتبالیست های پیشین خود کارت ورود به استادیوم صادر می کنند؛ درحالیکه در کشور ما ماموران بازیکنان پیشکسوت را نمی شناسند و جلوی ورود آنها را می گیرند.
حاج رضایی درخصوص راهکار اجتناب از این معایب و نواقص بیان کرد: در یک دهه گذشته، تمام ورزشگاه های کشور بدون توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه یکسان ساخته شده اند. اگر همان ورزشگاهی که در رشت ساخته شده را در زاهدان هم بسازیم؛ راه را به بیراهه رفته ایم.
برای حل این مسئله باید به سمت متخصصین طراحی و معماری اماکن ورزشی رفت و در کنار این گروه از متخصصین می توان از دیدگاه های خبرگان فوتبال نیز استفاده کرد. تلفیق این دو می تواند ما را از هدر رفت مالی و زمانی نجات دهد.
کیوان صندوقدار، کارشناس و متخصص اجرای مجموعه های ورزشی در آسیب شناسی ورزشگاه های کشور گفت: ما باید شرایط فیزیکی و فرهنگی استادیوم ها را ریشه ای تر بررسی کنیم. بیش از 90 درصد از استادیوم های ما فاقد جایگاه معلولین هستند. همچنین کمتر به خروج سریع از استادیوم ها توجه می شود که می تواند باعث حوادث و کشته های زیادی شود. موضوعاتی مثل سیستم اعلام و اطفای حریق، صاعقه، آتش سوزی، کولاک از جمله مواردی هستند که خیلی کم بدان اهمیت داده می شود.
در مقطعی وزارت ورزش دستورالعملی صادر کرد که در مراکز بزرگ استان ها، استادیوم های 15 هزار نفری و در استان های کوچک استادیوم های 5 هزار نفری احداث شود. این دستورالعمل باعث شد که استادیوم ها به یک شکل ساخته شوند. بعلاوه در چند سال اخیر وضعیت بودجه، ساخت مجموعه های ورزشی را با مشکل روبرو کرده است.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 24 آبان کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز