چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

همگانی کردن ورزش از طریق اماکن ورزشی خانوادگی

برنامه چشم انداز چهارشنبه دوم آذر با حضور دکتر علی رغبتی، مدیر کل امور برنامه ریزی و نظارت وزارت ورزش و جوانان و کیوان صندوق دار، کارشناس اجرای مجموعه های ورزشی به موضوع عمومی کردن ورزش در کشور و جذب خانواده ها اختصاص داشت.

1396/09/04
09:00

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر علی رغبتی، مدیر کل امور برنامه ریزی و نظارت وزارت ورزش و جوانان پیرامون توسعه ورزش همگانی در میان خانواده ها اظهار کرد: برای عمومی کردن ورزش از 3 مسیر برنامه ریزی می شود. اولین راه ورزش همگانی است که در فضاها و اماکن عمومی مثل پارکها و جاذبه های طبیعی اطراف شهرها صورت می گیرد. دوم سرمایه گذاری تخصصی وزارت ورزش و جوانان در قالب ساخت اماکن ورزشی بخصوص اماکن ویژه بانوان و بطور محدودتر مربوط به کودکان و نوجوانان است. ما فضاهای محدودی که خانواده ها همزمان ورزش کنند در اختیار داریم. سوم سرمایه گذاری سایر دستگاه ها مانند بخش خصوصی و تعاونی است. این گونه اماکن معمولا ترکیبی هستند و علاوه بر ورزش کاربری فرهنگی، تفریحی و ... دارند.
مجموعه ورزشی زمستانی همدان از مجموعه های خوبی است که یک خانواده می تواند یکی دو روز در آن وقت بگذراند. در مجموعه انقلاب تهران و همچنین استانهای شمالی و جنوبی نیز دارای اماکن ورزشی خانوادگی مناسبی هستیم. البته بخش خصوصی قبل از ساخت این اماکن باید مطالعه و شناختی از منطقه و رشته ورزشی انجام دهد.
رغبتی درخصوص منشور فرهنگی و اخلاقی ورزش بیان کرد: سال گذشته به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان منشور فرهنگی و اخلاقی ورزش در کمیسیون شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و یکسری وظایف و تکالیف جدید ابلاغ گردید تا استانداردها و چهارچوبهایی برای رعایت ضوابط فرهنگی و اخلاقی در محیط های ورزشی بخصوص در زمان برگزاری مسابقات و استفاده عموم از ورزشگاه ها وجود داشته باشد.
کیوان صندوق دار، کارشناس اجرای مجموعه های ورزشی در مورد ویژگی های اماکن ورزشی خانوادگی گفت: ما علاوه بر اقلیم کوهستان می توانیم از اقلیم کویر و ساحل نیز در جهت ساخت اماکن خانوادگی بهره ببریم ولی این کار تاکنون نهادینه و منسجم پیش نرفته است. مجموعه انقلاب تهران از نظر منطقه جغرافیایی در مکان مناسبی قرار دارد و دارای امکانات خوبی مانند رستوران، فروشگاه و تفریحات ورزشی در محیط ایمن فیزیکی و فرهنگی است که آن را به مجموعه کاملی برای خانواده ها تبدیل کرده است. در بخش فیزیکی آئین نامه هایی وجود دارد که رعایت می شود ولی در قسمت فرهنگی آئین نامه مدونی وجود ندارد.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 2 آذر کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و با اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز