چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

نکاتی درخصوص تاسیسات الکتریکی و میکانیکی اماکن ورزشی

برنامه چشم انداز چهارشنبه 22 آذر ماه با حضور محسن نعمتی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات الکتریکی و شبیر سلیمی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات میکانیکی به موضوع تاسیسات الکتریکی و مکانیکی اماکن ورزشی پرداخت.

1396/09/25
09:29

به گزارش رادیو ورزش؛ محسن نعمتی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات الکتریکی پیرامون ضوابط و استانداردهای تاسیسات الکتریکی اظهار کرد: تاسیسات الکتریکی که در سالهای گذشته در اماکن ورزشی مورد استفاده قرار گرفته؛ براساس ضوابط و استانداردهای آن سالها طراحی شده است. تاسیسات و تجهیزات الکتریکی هر روز پیشرفت می کند و با شیوه های طراحی و تجهیزات نوینی مواجه هستیم که در بهره برداری، کنترل و کیفیت به ما کمک می کنند. متاسفانه در هیچ نشریه ای قانون ثابتی وجود ندارد. سازمان اماکن ورزشی با کار کارشناسی سعی کرده بازسازی اماکن ورزشی را به مسیر درستی ببرد ولی استاندارد و نشریه درست و بروزی تعریف نشده که بتوان از آن استفاده کرد.
نعمتی در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی در اماکن ورزشی با استفاده از تاسیسات الکتریکی بیان کرد: بحث صرفه جویی و عدم اتلاف انرژی بحث مهمی است که تاسیسات الکتریکی نقش بسزایی در آن دارند. متاسفانه در اماکن ورزشی که در دست بخش خصوصی نیست؛ خیلی عمقی به این مسئله نگاه نمی شود. اماکن ورزشی باید در مورد تجهیزاتی که در قدیم ساخته شده کارشناسی انجام دهد. گاهی جایگزین کردن تجهیزات جدید با قدیمی منجر به صرفه جویی در انرژی می شود و مقرون به صرفه خواهد بود. برای مثال تجهیزات روشنایی اکثر سالن های سرپوشیده از لامپ های متداول است درصورتیکه تجهیزات روشنایی با مصرف کمتر و بازده بیشتر به بازار آمده اند.
شبیر سلیمی، مدرس، پژوهشگر و مجری تاسیسات مکانیکی درخصوص سیستم دفع فاضلاب توضیح داد: اکثر ورزشگاه های قدیمی در وسط شهر قرار دارند و فضاهای اطراف آن باز نیست که بتوان از آن استفاده دیگری کرد. در این موارد امکان چندانی برای استفاده از شیوه های نوین تصفیه فاضلاب وجود ندارد ولی در اماکن ورزشی اطراف شهر می توان از تصفیه آب فاضلاب برای آبیاری استفاده کرد.
سلیمی در رابطه با تمهیداتی که می توان از هدر رفت انرژی در اماکن ورزشی جلوگیری کرد؛ گفت: بحث نفوذ سرما و گرما از جداره سقف و کف سالن را می توان با عایقکاری که هزینه چندانی ندارد؛ مرتفع کرد و با این کار از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد و هزینه های زیادی را کاهش داد. با این تمهیدات ساده علاوه بر حفظ منابع سوخت، برگشت سرمایه بخصوص برای سرمایه گذار خصوصی امکان پذیر می شود.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 22 آذر کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز