چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

مقاوم سازی اماکن ورزشی در مقابل زلزله

برنامه چشم انداز چهارشنبه 20 دی با حضور سیدمحمد میرمحمدعلی، کارشناس سازه به موضوع مقاوم سازی اماکن ورزشی در مقابل زلزله پرداخت.

1396/10/23
08:14

به گزارش رادیو ورزش؛ سیدمحمد میرمحمدعلی، کارشناس سازه پیرامون مقاوم سازی اماکن ورزشی در مقابل زلزله بیان کرد: از آنجا که ایران کشوری لرزه خیز است؛ ما باید قبل، حین و بعد از زلزله آمادگی لازم را داشته باشیم. سازه های ورزشی دارای درجه اهمیت زیادی هستند؛ در واقع هر مکان سرپوشیده ای که بالای 300 نفر جمعیت داشته باشد جز درجه اهمیت بالا قرار می گیرد. یک سالن ورزشی حد بالای دقت و حساسیت را می طلبد.
این کارشناس سازه افزود: بعلاوه باید دید که سازه ورزشی در چه پهنه ای قرار دارد. بیشتر مناطق کشور ما در پهنه با خطر نسبی زیاد و خیلی زیاد قرار دارند. درنتیجه باید علم خود را بالا ببریم و بدانیم در مقابل زلزله چه کار باید انجام دهیم. برای احداث بنای ورزشی ابتدا باید نیاز سنجی شود و مطالعات خاصی مثل بررسی های ژئوفیزیک انجام گیرد. در این خصوص آئین نامه 2800 زلزله نیز وجود دارد.
میرمحمدعلی درخصوص شیوه های جدید مقاوم سازی اماکن در کشورهای پیشرفته توضیح داد: جابجایی یا دریفت که هر سازه حین زلزله نشان می دهد دربرگیرنده مفهوم رده شکل پذیری سازه است. رده شکل پذیری زیاد می تواند انرژی زلزله را براحتی از خود عبور دهد. این ساختمانها زیر پی و روی ستون ها جداگر لرزه ای دارند که به جای اینکه با نیروی زلزله مقابله کند از ورود انرژی زلزله به ساختمان جلوگیری می کند و 70 تا 80 درصد انرژی زلزله را دفع می کند و تنها 20 تا 30 درصد موج زلزله وارد ساختمان می شود.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 20 دی کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز