چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

مقاوم سازی و بهسازی اماکن ورزشی در مقابل زلزله

برنامه چشم انداز چهارشنبه 27 دی ماه با حضور سیدمحمد میرمحمد علی، کارشناس فنی سازه به موضوع مقاوم سازی و بهسازی اماکن ورزشی در مقابل زلزله پرداخت.

1396/10/30
08:37


به گزارش رادیو ورزش؛ سیدمحمد میرمحمدعلی، کارشناس فنی سازه پیرامون علت نشست در اماکن ورزشی اظهار کرد: نشست های نامتقارن خاک زیر پی باعث بوجود آمدن ترک در المان ها و اجزای سازه ای و غیر سازه ای می شود که باید علت آن ریشه یابی و مشکل برطرف شود. یکی از علتهای نشست در اماکن ورزشی کاربری نامتعارف و بیش از حد مجاز آن مکان ورزشی است. مکان یابی نادرست مجموعه ورزشی نیز یکی دیگر از علتهای نشست است. یکی از متداولترین روش ها برای این مسئله تحکیم بستر زیر پی است.
میرمحمدعلی درخصوص بهسازی و مقاوم سازی لرزه ای در سوله های ورزشی بیان کرد: مکان های ورزشی که تعداد نفرات بالایی کاربری دارند؛ مرتبا باید رصد و پایش شوند و هرگونه مشکلی که به ظاهر در سازه بوجود می آید؛ باید علت یابی گردد و در این مسائل نباید سهل انگاری شود. اگر مقاطع ستون نیاز به تقویت داشته باشد می توان با حجم و ابعاد ستون این کار را انجام داد. در مورد تیرهای سقف هم تقویت بوسیله ورق های فولادی براحتی صورت می گیرد. اضافه کردن دهانه بادبندی برای کنترل نیروی زلزله، کاشتن میلگرد در فونداسیون، اضافه کردن المان های باربر جانبی و افزایش مقطع ستون ها از دیگر روش های تقویت این نوع سازه هاست.
نکته مهم در اینجاست که پروژه های ورزشی بطورمداوم باید پایش شود و مشکلاتی که در اجرا یا طراحی ایجاد شده و سازه را آسیب پذیر کرده باید اصلاح گردد.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 27 دی کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز