چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

مقاوم سازی و بهسازی اماكن ورزشی در مقابل زلزله

برنامه چشم انداز چهارشنبه 27 دی ماه با حضور سیدمحمد میرمحمد علی، كارشناس فنی سازه به موضوع مقاوم سازی و بهسازی اماكن ورزشی در مقابل زلزله پرداخت.

1396/10/30
08:37


به گزارش رادیو ورزش؛ سیدمحمد میرمحمدعلی، كارشناس فنی سازه پیرامون علت نشست در اماكن ورزشی اظهار كرد: نشست های نامتقارن خاك زیر پی باعث بوجود آمدن ترك در المان ها و اجزای سازه ای و غیر سازه ای می شود كه باید علت آن ریشه یابی و مشكل برطرف شود. یكی از علتهای نشست در اماكن ورزشی كاربری نامتعارف و بیش از حد مجاز آن مكان ورزشی است. مكان یابی نادرست مجموعه ورزشی نیز یكی دیگر از علتهای نشست است. یكی از متداولترین روش ها برای این مسئله تحكیم بستر زیر پی است.
میرمحمدعلی درخصوص بهسازی و مقاوم سازی لرزه ای در سوله های ورزشی بیان كرد: مكان های ورزشی كه تعداد نفرات بالایی كاربری دارند؛ مرتبا باید رصد و پایش شوند و هرگونه مشكلی كه به ظاهر در سازه بوجود می آید؛ باید علت یابی گردد و در این مسائل نباید سهل انگاری شود. اگر مقاطع ستون نیاز به تقویت داشته باشد می توان با حجم و ابعاد ستون این كار را انجام داد. در مورد تیرهای سقف هم تقویت بوسیله ورق های فولادی براحتی صورت می گیرد. اضافه كردن دهانه بادبندی برای كنترل نیروی زلزله، كاشتن میلگرد در فونداسیون، اضافه كردن المان های باربر جانبی و افزایش مقطع ستون ها از دیگر روش های تقویت این نوع سازه هاست.
نكته مهم در اینجاست كه پروژه های ورزشی بطورمداوم باید پایش شود و مشكلاتی كه در اجرا یا طراحی ایجاد شده و سازه را آسیب پذیر كرده باید اصلاح گردد.
برنامه چشم انداز چهارشنبه 27 دی كاری از گروه علوم ورزشی به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملكی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز