چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

اهمیت مقاوم سازی اماكن و سازه های ورزشی

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 4 بهمن، با حضور مهندس سید محمد میر محمد علی، كارشناس فنی سازه و كارشناس رسمی دادگستری و نیز مدرس دوره های تخصصی نظارت، به موضوع مقاوم سازی و بهسازی اماكن ورزشی در مقابل زلزله اختصاص داشت.

1396/11/07
08:42به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس سید محمد میر محمد علی، كارشناس فنی سازه، در ارتباط با اهمیت نظارت بر فضاهای ورزشی اظهار كرد: اولین مسئله ای كه در بحث نظارت بر فضاهای ورزش مطرح می شود، این است كه سالن یا مجتمع ورزشی مورد نظر از لحاظ وسعت چگونه است؛ آیا یك پروژه ملی مثل ورزشگاه آزادی است، یا یك سالن ورزشی متعارف كوچكتر به شمار می رود. باید پایش و رصد مدام صورت بگیرد و لازم است واحدهای فنی و مهندسی كنار چنین مجموعه هایی باشند.
وی، تصریح كرد: كارفرما و به خصوص وزارت ورزش و جوانان كه متولی این اماكن است، نباید بحث درنظر گرفتن واحد فنی مهندسی در مجموعه های ورزشی را به عنوان یك هزینه اضافی درنظر بگیرد؛ البته قطعاً در سطح پروژه ملی مثل ورزشگاه آزادی چنین دپارتمان هایی وجود دارد.
با توجه به اهمیتی كه سازه های ورزشی دارند، در سالن های كوچك هم باید واحدهای فنی مهندسی وجود داشته باشد تا مدام وضعیت موجود سازه را پایش كنند.
مهندس میر محمد علی، در خصوص سازه های بتونی ورزشگاه ها گفت: اگر سازه های ورزشگاه بتونی باشد، مهندسان خوردگی سطح بتون و یا ترك های احتمالی كه در المان های سازه ای به وجود آمده را رصد كرده و سنجش می كنند؛ چنانچه بخشی از سازه و یا كل آن دچار اشكال بود، بهسازی لرزه ای صورت خواهد گرفت تا سازه در برابر نیروی زلزله آتی و یا بارهای زنده و مرده خود مقاوم شود.
برنامه چشم انداز، به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملكی كاری از گروه علوم ورزشی است كه هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز