چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

اهمیت مقاوم سازی اماکن و سازه های ورزشی

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 4 بهمن، با حضور مهندس سید محمد میر محمد علی، کارشناس فنی سازه و کارشناس رسمی دادگستری و نیز مدرس دوره های تخصصی نظارت، به موضوع مقاوم سازی و بهسازی اماکن ورزشی در مقابل زلزله اختصاص داشت.

1396/11/07
08:42به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس سید محمد میر محمد علی، کارشناس فنی سازه، در ارتباط با اهمیت نظارت بر فضاهای ورزشی اظهار کرد: اولین مسئله ای که در بحث نظارت بر فضاهای ورزش مطرح می شود، این است که سالن یا مجتمع ورزشی مورد نظر از لحاظ وسعت چگونه است؛ آیا یک پروژه ملی مثل ورزشگاه آزادی است، یا یک سالن ورزشی متعارف کوچکتر به شمار می رود. باید پایش و رصد مدام صورت بگیرد و لازم است واحدهای فنی و مهندسی کنار چنین مجموعه هایی باشند.
وی، تصریح کرد: کارفرما و به خصوص وزارت ورزش و جوانان که متولی این اماکن است، نباید بحث درنظر گرفتن واحد فنی مهندسی در مجموعه های ورزشی را به عنوان یک هزینه اضافی درنظر بگیرد؛ البته قطعاً در سطح پروژه ملی مثل ورزشگاه آزادی چنین دپارتمان هایی وجود دارد.
با توجه به اهمیتی که سازه های ورزشی دارند، در سالن های کوچک هم باید واحدهای فنی مهندسی وجود داشته باشد تا مدام وضعیت موجود سازه را پایش کنند.
مهندس میر محمد علی، در خصوص سازه های بتونی ورزشگاه ها گفت: اگر سازه های ورزشگاه بتونی باشد، مهندسان خوردگی سطح بتون و یا ترک های احتمالی که در المان های سازه ای به وجود آمده را رصد کرده و سنجش می کنند؛ چنانچه بخشی از سازه و یا کل آن دچار اشکال بود، بهسازی لرزه ای صورت خواهد گرفت تا سازه در برابر نیروی زلزله آتی و یا بارهای زنده و مرده خود مقاوم شود.
برنامه چشم انداز، به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی کاری از گروه علوم ورزشی است که هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز