چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

طراحی استانداردهای فضاهای ورزشی


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 11 بهمن، با حضور امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، به بررسی استانداردهای لازم برای فضاهای ورزش اختصاص داشت.

1396/11/14
08:03


به گزارش رادیو ورزش؛ امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: استانداردهای فضاهای ورزشی به دو بخش تقسیم می شوند؛ یك دسته استانداردهای اولیه داریم كه استانداردهای اساسی یك مجموعه ورزشی محسوب می شود؛ مثل: ابعاد فضا و برنامه های فیزیكی فضای ورزشی. یك سری استانداردهای ثانویه داریم كه بیشتر به كیفیت های فضا و آنچه كه باعث می شود كاربر در آن فضا احساس بهتری داشته باشد، مربوط می شود.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا می توان گفت كه یك استاندارد بین المللی كلی وجود دارد و هر كشوری اگر بخواهد به ساخت فضای ورزشی روی بیاورد، باید این استانداردها را رعایت كند، عنوان كرد: طبیعتاً به همین شكل است. اگر یك استخر قهرمانی طراحی می كنیم، ابعاد آن در همه جای دنیا ثابت است و گاهی ممكن است میلیمترهای طول و عرض این فضا در جابجایی ركوردها تأثیر داشته باشد. بنابراین ابعاد و استانداردها باید به طور دقیق در طراحی لحاظ شود و در همه جای دنیا ثابت است. پیش نیاز طراحی یك فضا برای كاربر حرفه ای این است كه استانداردها به دقت رعایت شده باشد؛ اما در دیگر استانداردها به این شكل نیست؛ حتی در بعضی كشورها، استانداردهای ملی از جایی به جای دیگر متفاوت است.
این پژوهشگر معماری ، پیرامون كیفیت فضاهای ورزشی اظهار كرد: معماری یك پدیده میان رشته ای است و طیف وسیعی از علوم اجتماعی، رفتاری، مسائل فرهنگی، اقلیمی و اقتصاد كمك می كند كه متوجه شویم نتیجه یك پروژه موفق است یا نه؛ البته صرف نظر از اینكه ابعاد و اندازه های فیزیكی در آن تعریف شده است یا خیر. این نوع كیفیت ها را در استانداردهای ثانویه بررسی می كنیم.
یاری، در پاسخ به این سوال كه به نظر شما چه عواملی را می توان دسته بندی كرد كه روی مسائل روانی كاربرها تأثیر مثبت می گذارد، عنوان كرد: این عوامل طیف وسیعی از ویژگی های كمی، قابل اندازه گیری و بخش هایی از آن كیفیات روانی را در بر می گیرد. این كیفیات حتی در طول زمان ثابت نمی ماند. مجموعه ورزشی هایی كه در طول زمان ساخته شده اند، اگر خود را با نیازهای اجتماعی همراه نكنند، ممكن است كیفیت خود را از دست بدهند.
برنامه چشم انداز، به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملكی كاری از گروه علوم ورزشی است كه هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز