چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

طراحی استانداردهای فضاهای ورزشی


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 11 بهمن، با حضور امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، به بررسی استانداردهای لازم برای فضاهای ورزش اختصاص داشت.

1396/11/14
08:03


به گزارش رادیو ورزش؛ امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: استانداردهای فضاهای ورزشی به دو بخش تقسیم می شوند؛ یک دسته استانداردهای اولیه داریم که استانداردهای اساسی یک مجموعه ورزشی محسوب می شود؛ مثل: ابعاد فضا و برنامه های فیزیکی فضای ورزشی. یک سری استانداردهای ثانویه داریم که بیشتر به کیفیت های فضا و آنچه که باعث می شود کاربر در آن فضا احساس بهتری داشته باشد، مربوط می شود.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت که یک استاندارد بین المللی کلی وجود دارد و هر کشوری اگر بخواهد به ساخت فضای ورزشی روی بیاورد، باید این استانداردها را رعایت کند، عنوان کرد: طبیعتاً به همین شکل است. اگر یک استخر قهرمانی طراحی می کنیم، ابعاد آن در همه جای دنیا ثابت است و گاهی ممکن است میلیمترهای طول و عرض این فضا در جابجایی رکوردها تأثیر داشته باشد. بنابراین ابعاد و استانداردها باید به طور دقیق در طراحی لحاظ شود و در همه جای دنیا ثابت است. پیش نیاز طراحی یک فضا برای کاربر حرفه ای این است که استانداردها به دقت رعایت شده باشد؛ اما در دیگر استانداردها به این شکل نیست؛ حتی در بعضی کشورها، استانداردهای ملی از جایی به جای دیگر متفاوت است.
این پژوهشگر معماری ، پیرامون کیفیت فضاهای ورزشی اظهار کرد: معماری یک پدیده میان رشته ای است و طیف وسیعی از علوم اجتماعی، رفتاری، مسائل فرهنگی، اقلیمی و اقتصاد کمک می کند که متوجه شویم نتیجه یک پروژه موفق است یا نه؛ البته صرف نظر از اینکه ابعاد و اندازه های فیزیکی در آن تعریف شده است یا خیر. این نوع کیفیت ها را در استانداردهای ثانویه بررسی می کنیم.
یاری، در پاسخ به این سوال که به نظر شما چه عواملی را می توان دسته بندی کرد که روی مسائل روانی کاربرها تأثیر مثبت می گذارد، عنوان کرد: این عوامل طیف وسیعی از ویژگی های کمی، قابل اندازه گیری و بخش هایی از آن کیفیات روانی را در بر می گیرد. این کیفیات حتی در طول زمان ثابت نمی ماند. مجموعه ورزشی هایی که در طول زمان ساخته شده اند، اگر خود را با نیازهای اجتماعی همراه نکنند، ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند.
برنامه چشم انداز، به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی کاری از گروه علوم ورزشی است که هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز