چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

ضعف در معماری روز ایران

برنامه "چشم انداز 18 بهمن، با حضور دكتر امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، درباره استانداردهای طراحی فضاهای معماری توضیحاتی را ارائه كرد.

1396/11/21
09:26

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، در ارتباط با معماری در دنیای امروز گفت: معماری در دنیای امروز به عنوان یك پدیده میان رشته ای شناخته می شود. این رشته طیف وسیعی از فلسفه، علوم اجتماعی، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و مهندسی است. مجموعه این عوامل باعث می شوند كه یك پروژه معماری شكل بگیرد. معمار را به عنوان تصمیم گیرنده تخصص ها در نظر می گیریم. وظیفه معمار این است كه یك آگاهی نسبی از همه این زمینه ها داشته باشد و یك ادبیات مشترك با متخصصین علوم مختلف پیدا كند و بتواند در پروژه خود از نظرات تخصص ها استفاده كند و مسائل مربوط به هر كدام را در پروژه خود لحاظ كند. مجموعه همه این موارد باعث موفقیت یك پروژه معماری می شود.
وی، در پاسخ به این پرسش كه اگر بخواهیم به برنامه ریزی و مطالعات قرن بیست و یكم به صورت تخصصی نگاه كنیم، شما از چه زاویه ای این موضوع را بررسی می كنید، اظهار داشت: استفاده از برنامه دهی معماری و تنظیم برنامه برای پروژه های معماری خود یك تخصص است و بخش عمده ای از یك پروژه معماری را تشكیل می دهد. در مسابقات بزرگ معماری دنیا، معمولاً پروژه هایی برنده شده اند كه نه تنها طرح معماری خوبی داشتند، بلكه یك برنامه خلاقانه برای آن پروژه ارائه دادند. ایده آنها بیشتر در زمینه برنامه ریزی شهری و تألیف برنامه كالبدی پروژه بوده است. متأسفانه ما در كشورمان آموزشی در این مورد نداریم و افرادی كه در این زمینه موفق بوده اند، با مطالعات و تجربیات شخصی خود به این مهارت رسیده اند؛ در صورتیكه بخش عمده ای از موفقیت پروژه های امروز ناشی از برنامه ریزی و مطالعات پروژه ها است.
دكتر یاری، درباره مسابقات معماری اظهار كرد: مسابقات معماری به چند دلیل در كشور ما زیاد موفق نبوده است؛ یك اینكه برنامه روشنی برای برگزاری مسابقه و قضاوت پروژه ها وجود نداشته است و معمولاً نتایج و خروجی مسابقه ها بیشتر از آنكه بر مبنای یك سری پارامترهای مشخص باشد، به سلیقه هیأت قضاوت كننده واگذار شده است. هیأت های قضاوت كننده هم معمولاً فقط متشكل از معماران بوده اند؛ در حالیكه در پروژه های بزرگ تیم قضاوت كننده از تخصص های مختلف هستند.
برنامه چشم انداز، به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملكی كاری از گروه علوم ورزشی است كه هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز