چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

ضعف در معماری روز ایران

برنامه "چشم انداز 18 بهمن، با حضور دکتر امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، درباره استانداردهای طراحی فضاهای معماری توضیحاتی را ارائه کرد.

1396/11/21
09:26

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر امیر یاری، پژوهشگر حوزه معماری، در ارتباط با معماری در دنیای امروز گفت: معماری در دنیای امروز به عنوان یک پدیده میان رشته ای شناخته می شود. این رشته طیف وسیعی از فلسفه، علوم اجتماعی، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و مهندسی است. مجموعه این عوامل باعث می شوند که یک پروژه معماری شکل بگیرد. معمار را به عنوان تصمیم گیرنده تخصص ها در نظر می گیریم. وظیفه معمار این است که یک آگاهی نسبی از همه این زمینه ها داشته باشد و یک ادبیات مشترک با متخصصین علوم مختلف پیدا کند و بتواند در پروژه خود از نظرات تخصص ها استفاده کند و مسائل مربوط به هر کدام را در پروژه خود لحاظ کند. مجموعه همه این موارد باعث موفقیت یک پروژه معماری می شود.
وی، در پاسخ به این پرسش که اگر بخواهیم به برنامه ریزی و مطالعات قرن بیست و یکم به صورت تخصصی نگاه کنیم، شما از چه زاویه ای این موضوع را بررسی می کنید، اظهار داشت: استفاده از برنامه دهی معماری و تنظیم برنامه برای پروژه های معماری خود یک تخصص است و بخش عمده ای از یک پروژه معماری را تشکیل می دهد. در مسابقات بزرگ معماری دنیا، معمولاً پروژه هایی برنده شده اند که نه تنها طرح معماری خوبی داشتند، بلکه یک برنامه خلاقانه برای آن پروژه ارائه دادند. ایده آنها بیشتر در زمینه برنامه ریزی شهری و تألیف برنامه کالبدی پروژه بوده است. متأسفانه ما در کشورمان آموزشی در این مورد نداریم و افرادی که در این زمینه موفق بوده اند، با مطالعات و تجربیات شخصی خود به این مهارت رسیده اند؛ در صورتیکه بخش عمده ای از موفقیت پروژه های امروز ناشی از برنامه ریزی و مطالعات پروژه ها است.
دکتر یاری، درباره مسابقات معماری اظهار کرد: مسابقات معماری به چند دلیل در کشور ما زیاد موفق نبوده است؛ یک اینکه برنامه روشنی برای برگزاری مسابقه و قضاوت پروژه ها وجود نداشته است و معمولاً نتایج و خروجی مسابقه ها بیشتر از آنکه بر مبنای یک سری پارامترهای مشخص باشد، به سلیقه هیأت قضاوت کننده واگذار شده است. هیأت های قضاوت کننده هم معمولاً فقط متشکل از معماران بوده اند؛ در حالیکه در پروژه های بزرگ تیم قضاوت کننده از تخصص های مختلف هستند.
برنامه چشم انداز، به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی کاری از گروه علوم ورزشی است که هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز