چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

فلسفه المپیک و نماد اصلی آن


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 2 اسفند، با دکتر مجتبی الماسی، دکترای زبان شناسی و پژوهشگر حوزه ادبیات و ورزش، در ارتباط با المپیک و نشانه انتخاب شده برای آن به گفتگو پرداخت.

1396/12/05
08:38


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مجتبی الماسی، زبان شناس، در ارتباط با نشانه و لگوی المپیک اظهار داشت: منشاء لگوی المپیک به یونان قدیم و آتن برمی گردد که بیشتر به عنوان جشن مذهبی برگزار می شد. المپیک قدیم جشنی بود که بعد از پیروزی زئوس برعلیه کرانوس بر سر فرمانروایی آن منطقه به وجود آمد. ویژگی خاصی که المپیک داشت، این بود که زنان مردان مجرد و آزاد می توانستند شرکت کنند و متأهلان حق شرکت در آن را نداشتند. رقابتهای المپیک بیشتر مربوط به طبقه ثروتمندان بود؛ زیرا فرصت داشتند تمرین کنند و در مسابقات حضور پیدا کنند.
هدف اولیه شاید آماده و ورزیده شدن جوانان برای مقابله و جنگ های احتمالی بود که در کنار آن مسابقاتی مثل شاعری، سخنوری و موسیقی هم برگزار می شد. المپیک در قرن سوم یا چهارم توسط امپراطوری روم تعطیل شد. در اواخر قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم دوباره بحث مسابقات ورزشی المپیک به عنوان یک رویداد جهانی را مطرح کردند و اولین دوره آن در یونان برگزار شد.
وی، ادامه داد: ویژگی که المپیک به عنوان رویداد مهم ورزشی دارد، این است که اکنون در سازمان ملل حدود 193 کشور عضو هستند؛ اما بیش از 200 کشور در کمیته المپیک حضور دارند؛ همین عدد می تواند گویای قدرت و نفوذ پدیده ای مثل ورزش در همبستگی و حضور ملت ها، قومیت ها و زبان های مختلف در یک پدیده ورزشی مثل المپیک باشد.
المپیک غیر از مسابقات ورزشی یک مراسم افتتاحیه و یک مراسم اختتامیه دارد که در مراسم افتتاحیه هر کشوری با پرچم و ورزشکارانش حضور پیدا می کنند؛ اما در اختتامیه دیگر دسته بندی کشورها و قومیت های مختلف وجود ندارد که این را می خواهد اعلام کند ما یک ملت هستیم و بحث نژادی و قومی یا کشوری مطرح نیست. این فلسفه را در نماد یا لگوی المپیک می توان دید. هر پنج رنگ لگوی المپیک به یک قاره ارجاع داده می شود.
برنامه چشم انداز، به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی کاری از گروه علوم ورزشی است که هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز