چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

ارتباط ورزش با فرهنگ حاکم بر جامعه


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 9 اسفند، در گفتگو با دکتر مجتبی الماسی، دکترای زبان شناسی و پژوهشگر حوزه ادبیات و ورزش، به موضوع نشانه شناسی ورزش اختصاص داشت.

1396/12/12
08:22


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مجتبی الماسی، دکترای زبان شناسی و پژوهشگر حوزه ادبیات و ورزش، در خصوص ارتباط نشانه های ورزش با فرهنگ جامعه اظهار داشت: ورزش ترکیبی از المان های مختلف با مقاصد و تأثیرگذاری های مختلف یک نظام نشانه ای را تشکیل می دهد که این نظام همواره با نظام های نشانه ای دیگر از جمله فرهنگ مردم در تعامل بوده است. ورزش پهلوانی که در کشور ما رایج است و قدمت طولانی دارد، سرشار از المان های فرهنگی مختلف است.
وی، افزود: بسیاری اوقات ورزش ها نشأت گرفته از جهان بینی یا حکمتی است که در زندگی روزمره مردم وجود دارد؛ به طور مثال در ورزش پهلوانی وقتی ورزشکار می خواهد حرکتی را انجام دهد، اولین اقدامش اجاز گرفتن از مرشد یا دیگر ورزشکاران است و نیز اشعاری که خوانده می شود، همه مملوء از نکات ریز و درشتی است که در طول تاریخ به اجزاء مختلف فرهنگ و ذهنیت ما به عنوان یک ایرانی ارجاع دارد.
دکتر الماسی، تصریح کرد: ورزش را می توانیم آینه تمام نمای فرهنگ یک ملت یا قوم، مخصوصاً در عرصه بین المللی و در تقابل با دیگر ورزش ها درنظر گرفت و به مطالعه درباره آن پرداخت. ورزش کشتی امروز ما یک ابزار برای مقاصد اجتماعی و نشان دادن یک سری جزئیات یا یک سری عناصر کلی از فرهنگ ما به دیگران است. بسیاری اوقات می بینیم وقتی کشتی گیری می خواهد وارد تشک کشتی شود، اول به تشک به عنوان نماد و سنبل یک رقابت سالم ادای احترام می کند یا وقتی کشتی گیران ما در رقابتی پیروز می شوند، سجده شکر به جای می آورند و به تماشاچیان ادای احترام می کنند و یا با پرچم کشور می دوند که همه ریشه گرفته از فرهنگ کشورمان است.
برنامه چشم انداز، به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی کاری از گروه علوم ورزشی است که هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز