چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

ارتباط ورزش با فرهنگ حاكم بر جامعه


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 9 اسفند، در گفتگو با دكتر مجتبی الماسی، دكترای زبان شناسی و پژوهشگر حوزه ادبیات و ورزش، به موضوع نشانه شناسی ورزش اختصاص داشت.

1396/12/12
08:22


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر مجتبی الماسی، دكترای زبان شناسی و پژوهشگر حوزه ادبیات و ورزش، در خصوص ارتباط نشانه های ورزش با فرهنگ جامعه اظهار داشت: ورزش تركیبی از المان های مختلف با مقاصد و تأثیرگذاری های مختلف یك نظام نشانه ای را تشكیل می دهد كه این نظام همواره با نظام های نشانه ای دیگر از جمله فرهنگ مردم در تعامل بوده است. ورزش پهلوانی كه در كشور ما رایج است و قدمت طولانی دارد، سرشار از المان های فرهنگی مختلف است.
وی، افزود: بسیاری اوقات ورزش ها نشأت گرفته از جهان بینی یا حكمتی است كه در زندگی روزمره مردم وجود دارد؛ به طور مثال در ورزش پهلوانی وقتی ورزشكار می خواهد حركتی را انجام دهد، اولین اقدامش اجاز گرفتن از مرشد یا دیگر ورزشكاران است و نیز اشعاری كه خوانده می شود، همه مملوء از نكات ریز و درشتی است كه در طول تاریخ به اجزاء مختلف فرهنگ و ذهنیت ما به عنوان یك ایرانی ارجاع دارد.
دكتر الماسی، تصریح كرد: ورزش را می توانیم آینه تمام نمای فرهنگ یك ملت یا قوم، مخصوصاً در عرصه بین المللی و در تقابل با دیگر ورزش ها درنظر گرفت و به مطالعه درباره آن پرداخت. ورزش كشتی امروز ما یك ابزار برای مقاصد اجتماعی و نشان دادن یك سری جزئیات یا یك سری عناصر كلی از فرهنگ ما به دیگران است. بسیاری اوقات می بینیم وقتی كشتی گیری می خواهد وارد تشك كشتی شود، اول به تشك به عنوان نماد و سنبل یك رقابت سالم ادای احترام می كند یا وقتی كشتی گیران ما در رقابتی پیروز می شوند، سجده شكر به جای می آورند و به تماشاچیان ادای احترام می كنند و یا با پرچم كشور می دوند كه همه ریشه گرفته از فرهنگ كشورمان است.
برنامه چشم انداز، به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملكی كاری از گروه علوم ورزشی است كه هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز