چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

نقش و جایگاه دانشگاهیان در تولید اثری موفق


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 23 اسفند، با دکتر سعید ارشم، دکترای تربیت بدنی و پژوهشگر حوزه ورزش، در خصوص شرایط تولید یک اثر موفق به گفتگو پرداخت.

1396/12/26
08:42


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سعید ارشم، دکترای تربیت بدنی و پژوهشگر حوزه ورزش، در ارتباط با نقش دانشگاه ها و ورزشکاران حرفه ای و فدراسیون ها در اطلاع رسانی و تولید کتاب گفت: در ارتباط با این موضوع صرف نظر از طبقه بندی های صورت گرفته، بحث نیازسنجی مطرح می شود. نیازسنجی نشان می دهد که قبل از تولید چه اقداماتی صورت می گیرد؛ مخاطب آثار چه کسانی هستند؛ با چه تیراژی و چقدر تخصصی خواهند بود و نیز چه کسی آن را نشر می دهد. همه این موارد مستلزم این است که اطلاعات زمینه ای داشته باشیم و نیازسنجی کنیم. در بخشی از این نیازسنجی ها ما دانشگاهیان می توانیم کمک کنیم.
وی، افزود: وقتی می خواهیم کتابی را تولید کنیم، به علت اینکه بحث اقتصادی پیش می آید، ممکن است یک اثر بدون اینکه جنبه کیفیت و کمیت آن در نظر گرفته شود، انتشار پیدا کند. یک مشکل به خود نویسنده برمی گردد که چقدر به ادبیات فارسی و تخصص زبان انگلیسی تسلط دارد و اصلاً آیا لازم است این متن ترجمه یا تألیف شود یا خیر و بحث دیگر به تخصص ناشر و کمیت و کیفیت اثر مربوط می شود.
بحث کمیت که پیش می آید، افزایش مخاطبین اهمیت پیدا می کند. این مسئله هم به نفع مترجم و مؤلف است و هم به نفع ناشر است؛ منتها وقتی خواننده اثر را با کم و کاستی هایی از می بیند، دفعه بعد که روی جلد کتابی نام من را ببیند نسبت به مطالعه آن رغبتی نخواهد داشت.
دکتر ارشم، به لزوم ایجاد تعامل بیشتر در تألیف کتاب ها تأکید کرد و گفت: به اعتقاد من در ارتباط با تألیف کتاب ها و جذب مخاطبین باید تعامل بیشتری صورت بگیرد. نمایشگاه هایی که در دانشگاه ها برپا می شوند، می توانند در این زمینه کمک کنند. ما از این قضیه استقبال می کنیم. بارها درخواست داده ایم که افرادی نمایشگاه هایی را برپا کنند؛ حتی ما چشمداشت مادی هم نداشتیم.
برنامه چشم انداز، به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملکی کاری از گروه علوم ورزشی است که هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز