چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

نقش و جایگاه دانشگاهیان در تولید اثری موفق


برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 23 اسفند، با دكتر سعید ارشم، دكترای تربیت بدنی و پژوهشگر حوزه ورزش، در خصوص شرایط تولید یك اثر موفق به گفتگو پرداخت.

1396/12/26
08:42


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سعید ارشم، دكترای تربیت بدنی و پژوهشگر حوزه ورزش، در ارتباط با نقش دانشگاه ها و ورزشكاران حرفه ای و فدراسیون ها در اطلاع رسانی و تولید كتاب گفت: در ارتباط با این موضوع صرف نظر از طبقه بندی های صورت گرفته، بحث نیازسنجی مطرح می شود. نیازسنجی نشان می دهد كه قبل از تولید چه اقداماتی صورت می گیرد؛ مخاطب آثار چه كسانی هستند؛ با چه تیراژی و چقدر تخصصی خواهند بود و نیز چه كسی آن را نشر می دهد. همه این موارد مستلزم این است كه اطلاعات زمینه ای داشته باشیم و نیازسنجی كنیم. در بخشی از این نیازسنجی ها ما دانشگاهیان می توانیم كمك كنیم.
وی، افزود: وقتی می خواهیم كتابی را تولید كنیم، به علت اینكه بحث اقتصادی پیش می آید، ممكن است یك اثر بدون اینكه جنبه كیفیت و كمیت آن در نظر گرفته شود، انتشار پیدا كند. یك مشكل به خود نویسنده برمی گردد كه چقدر به ادبیات فارسی و تخصص زبان انگلیسی تسلط دارد و اصلاً آیا لازم است این متن ترجمه یا تألیف شود یا خیر و بحث دیگر به تخصص ناشر و كمیت و كیفیت اثر مربوط می شود.
بحث كمیت كه پیش می آید، افزایش مخاطبین اهمیت پیدا می كند. این مسئله هم به نفع مترجم و مؤلف است و هم به نفع ناشر است؛ منتها وقتی خواننده اثر را با كم و كاستی هایی از می بیند، دفعه بعد كه روی جلد كتابی نام من را ببیند نسبت به مطالعه آن رغبتی نخواهد داشت.
دكتر ارشم، به لزوم ایجاد تعامل بیشتر در تألیف كتاب ها تأكید كرد و گفت: به اعتقاد من در ارتباط با تألیف كتاب ها و جذب مخاطبین باید تعامل بیشتری صورت بگیرد. نمایشگاه هایی كه در دانشگاه ها برپا می شوند، می توانند در این زمینه كمك كنند. ما از این قضیه استقبال می كنیم. بارها درخواست داده ایم كه افرادی نمایشگاه هایی را برپا كنند؛ حتی ما چشمداشت مادی هم نداشتیم.
برنامه چشم انداز، به تهیه كنندگی صدف سبحانی و اجرای احسان عبدالملكی كاری از گروه علوم ورزشی است كه هر چهارشنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز