چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

استادیوم مدرن امام رضا (ع)

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 28 آذر، در گفتگو با مهندس خلیل اكبری، معاون عمرانی آستان مقدس رضوی، به بررسی ویژگی های مختلف استادیوم امام رضا (ع) اختصاص داشت.

1397/09/30
19:08

به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس خلیل اكبری، معاون عمرانی آستان مقدس رضوی، در ارتباط با مشخصات فنی پروژه استادیوم امام رضا(ع) عنوان كرد: مجموعه ورزشی امام رضا (ع) در زمینی به مساحت 12 هكتار در شهر مشهد احداث شده است. استادیوم فوتبال مجموعه در زمینی به مساحت 2 هكتار قرار دارد.
مكان یابی استادیوم به گونه ای است كه از 3 جهت به خیابان های اصلی دسترسی دارد كه بحث ورود و خروج تماشاگران به استادیوم را سهل كرده است و این قضیه باعث شده در زمان برگزاری مسابقات به هیچ وجه شاهد ترافیك پیرامونی نباشیم. این مجموعه با ظرفیت حدود 25 هزار نفر، 14 ورودی و خروجی تماشاگر دارد.
وی، به نقطه تمایز این استادیوم با دیگر استادیوم های موجود در كشور اشاره كرد و گفت: سازه اصلی استادیوم امام رضا (ع) اسكلت بتونی است. یكی از نكات این استادیوم بحث استفاده مناسب از زیر سكوهای تماشاگران است. فضاهای زیر سكوهای تماشاگران را در قالب 10 سالن مجزا طراحی كرده ایم كه این سالن ها برای سایر ورزش های سالنی استفاده می شود.
با توجه به اینكه قبلاً در كنار این ورزشگاه، مجموعه آبی، زمین های چمن تمرینی و سالن های دیگر وجود داشت، ساختن استادیوم فوتبال، مجموعه ورزشی را كامل كرده است كه برای هر نوع جنسیت و شرایط سنی مختلف امكان استفاده از آن فضاها مهیاست.
نكته دیگری كه در مجموعه ورزشی امام رضا (ع) قابل توجه است كه البته شاید در تعدادی از استادیوم های كشور به چشم بخورد، بحث زمین چمن و پیست تارتان است. نوع طراحی زمین چمن استادیوم به گونه ای است كه ما تقریباً حدود 32 كیلومتر لوله شبكه ای را كار كرده ایم كه آب گرم از بخشی از موتورخانه وارد می شود و در بخش دیگر با چندین درجه افت خارج می شود. این سیستم در زمان های بارش برف امكان باز شدن برف را مهیا می كند. ما نیز زهكشی هایی را زیر چمن در عمق حدود 1 متر انجام داده ایم تا آبهای كه از طریق چمن نفوذ می كند را جمع آوری كند و در همه ایام سال امكان برگزاری مسابقه فوتبال در این زمین فراهم شود.
پیست تارتان مجموعه، امكان برگزاری مسابقات تمام ماده های دو و میدانی را دارد. این مجموعه از معدود ورزشگاه هایی در سطح كشور است كه این امكان را فراهم كرده است.
از دیگر ویژگی های مجموعه امام رضا (ع) این است كه ما در قسمت جایگاه ویژه كه به صورت یك ساختمان 5 طبقه طراحی شده است، فضاهایی را در نظر گرفته ایم. یكی از فضاها بحث سالن همایش هاست. آمفی تئاتری با ظرفیت 620 نفر در ورزشگاه پیش بینی شده كه این مجموعه را برای برگزاری همایش های ورزشی آماده كرده است.
برنامه چشم انداز، با اجرای علی رحیمیان، چهارشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز