چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

استادیوم مدرن امام رضا (ع)

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 28 آذر، در گفتگو با مهندس خلیل اکبری، معاون عمرانی آستان مقدس رضوی، به بررسی ویژگی های مختلف استادیوم امام رضا (ع) اختصاص داشت.

1397/09/30
19:08

به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس خلیل اکبری، معاون عمرانی آستان مقدس رضوی، در ارتباط با مشخصات فنی پروژه استادیوم امام رضا(ع) عنوان کرد: مجموعه ورزشی امام رضا (ع) در زمینی به مساحت 12 هکتار در شهر مشهد احداث شده است. استادیوم فوتبال مجموعه در زمینی به مساحت 2 هکتار قرار دارد.
مکان یابی استادیوم به گونه ای است که از 3 جهت به خیابان های اصلی دسترسی دارد که بحث ورود و خروج تماشاگران به استادیوم را سهل کرده است و این قضیه باعث شده در زمان برگزاری مسابقات به هیچ وجه شاهد ترافیک پیرامونی نباشیم. این مجموعه با ظرفیت حدود 25 هزار نفر، 14 ورودی و خروجی تماشاگر دارد.
وی، به نقطه تمایز این استادیوم با دیگر استادیوم های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: سازه اصلی استادیوم امام رضا (ع) اسکلت بتونی است. یکی از نکات این استادیوم بحث استفاده مناسب از زیر سکوهای تماشاگران است. فضاهای زیر سکوهای تماشاگران را در قالب 10 سالن مجزا طراحی کرده ایم که این سالن ها برای سایر ورزش های سالنی استفاده می شود.
با توجه به اینکه قبلاً در کنار این ورزشگاه، مجموعه آبی، زمین های چمن تمرینی و سالن های دیگر وجود داشت، ساختن استادیوم فوتبال، مجموعه ورزشی را کامل کرده است که برای هر نوع جنسیت و شرایط سنی مختلف امکان استفاده از آن فضاها مهیاست.
نکته دیگری که در مجموعه ورزشی امام رضا (ع) قابل توجه است که البته شاید در تعدادی از استادیوم های کشور به چشم بخورد، بحث زمین چمن و پیست تارتان است. نوع طراحی زمین چمن استادیوم به گونه ای است که ما تقریباً حدود 32 کیلومتر لوله شبکه ای را کار کرده ایم که آب گرم از بخشی از موتورخانه وارد می شود و در بخش دیگر با چندین درجه افت خارج می شود. این سیستم در زمان های بارش برف امکان باز شدن برف را مهیا می کند. ما نیز زهکشی هایی را زیر چمن در عمق حدود 1 متر انجام داده ایم تا آبهای که از طریق چمن نفوذ می کند را جمع آوری کند و در همه ایام سال امکان برگزاری مسابقه فوتبال در این زمین فراهم شود.
پیست تارتان مجموعه، امکان برگزاری مسابقات تمام ماده های دو و میدانی را دارد. این مجموعه از معدود ورزشگاه هایی در سطح کشور است که این امکان را فراهم کرده است.
از دیگر ویژگی های مجموعه امام رضا (ع) این است که ما در قسمت جایگاه ویژه که به صورت یک ساختمان 5 طبقه طراحی شده است، فضاهایی را در نظر گرفته ایم. یکی از فضاها بحث سالن همایش هاست. آمفی تئاتری با ظرفیت 620 نفر در ورزشگاه پیش بینی شده که این مجموعه را برای برگزاری همایش های ورزشی آماده کرده است.
برنامه چشم انداز، با اجرای علی رحیمیان، چهارشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز