چشم انداز چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

چشم انداز

هنرنمایی مهندسین ایرانی در احداث استادیوم امام رضا (ع)

برنامه "چشم انداز" چهارشنبه 5 دی، با مهندس خلیل اکبری، معاون عمرانی آستان قدس رضوی، درباره ویژگی های فنی استادیوم امام رضا (ع) گفتگو کرد.

1397/10/08
09:11

به گزارش رادیو ورزش؛ مهندس خلیل اکبری، معاون عمرانی آستان قدس رضوی، در ادامه تشریح مشخصات فنی استادیوم امام رضا (ع) اظهار کرد: مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی بر مبنای 30 هزار نفر طراحی شده است؛ اما برای کاهش بروز مشکل در هنگام استقرار تماشاچیان بر روی صندلی ها و خروج از استادیوم، ظرفیت آن را 5 هزار نفر کاهش دادیم و در حال حاضر ظرفیت استادیوم با 25 هزار صندلی پوشش داده شده است.
وی، در پاسخ به این پرسش که در روند طراحی و اجرای استادیوم از نیروها و مهندسین بومی داخلی استفاده شده است یا مشاوران و پیمانکاران خارجی هم در ساخت آن کمک کرده اند، گفت: بحث استفاده از تخصص ها و نیروهای داخلی تقریباً در اکثر موارد استادیوم مشهود است؛ به گونه ای که طراحی کل مجموعه ورزشی توسط یکی از مجموعه های فنی خود آستان قدس رضوی انجام شده است. ما در طراحی نقشه های فاز یک و دو و حتی نظارت فاز 3 از کل خدمات مجموعه مهندسی آستان قدس که در قالب مشاور بوده اند، استفاده کرده ایم.
در طراحی پارکینگ ورزشگاه هم که یک مجموعه مستقل است، از خدمات مهندسین و مشاوران آستان قدس استفاده شده است. پیمانکارانی که در پروژه فعالیت داشتند، اکثر قریب به اتفاق آنها بومی های مشهد بودند. تنها بخشی که به صورت کنسرسیوم از مجموعه پیمانکاران ایرانی و خارجی استفاده کردیم، احداث سقف استادیوم بود که البته عمده طرف قرارداد ما شرکت ایرانی به حساب می آمد.
اکبری، نیز در خصوص سازه سقف استادیوم امام رضا (ع) عنوان کرد: پوشش سقف چادر و اسکلت آن فلزی است. این چادر ویژگی های خاصی دارد و حتی در ایام تابستان که دمای هوا ممکن است به 40 درجه برسد به عنوان عایق حرارت عمل می کند و گرما را منتقل نخواهد کرد. عمر مفید چادر حداقل بالای 25 سال است.
در طراحی سقف، فاصله جالب و قابل توجهی بین سکوها و چادر ایجاد شده که پیرامون آنها را با نرده های خاصی پوشش داده ایم. این نرده ها باعث می شوند سیرکوله هوا کامل در زیر انجام شود.
برنامه چشم انداز، با اجرای علی رحیمیان، چهارشنبه ها ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
چشم انداز