جامعه شناسی ورزشی سه شنبه از ساعت 21:45 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

جامعه شناسی ورزشی

بررسی كتب منتشر شده در حوزه جامعه شناسی ورزشی

برنامه جامعه شناسی ورزشی سه شنبه 28 شهریور با حضور دكتر محمدمهدی رحمتی، محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه به بررسی كتب منتشر شده در حوزه جامعه شناسی ورزش پرداخت.

1396/06/29
09:28

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر محمدمهدی رحمتی، محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه پیرامون كتب منتشر شده در حوزه جامعه شناسی ورزش اظهار كرد: بطور كلی كتب منتشر شده در حوزه جامعه شناسی ورزش وضعیت جالبی ندارند. منابع جامعه شناسی ورزشی هم از نظر كیفیت و هم از نظر كمیت نحیف و ضعیف هستند و آنچه كه وجود دارد؛ بیشتر گردآوری است.
ترجمه هایی هم كه وجود دارد؛ اغلب وضعیت غم انگیزی دارند. عمده افرادی كه در زمینه چاپ این گونه كتب ورود پیدا كرده اند؛ خودشان پیشینه جامعه شناسی ورزشی نداشته اند و آثاری كه وارد بازار می شود؛ فاقد پیشینه پژوهشی است كه نشان می دهد افراد از نظر فكری دغدغه ریشه ای و بنیادی نسبت به ورزش و جامعه شناسی نداشته و تنها به فكر این بودند كه جایی را در این حوزه برای خود باز كنند.
رحمتی درخصوص علت عدم استفاده از رفتار جامعه ورزشی كشور در تالیفات كتاب حوزه جامعه شناسی ورزش بیان كرد: علت این مشكل به فقدان پیشینه پژوهشی برمی گردد. دانشگاه ها و مراكز علمی كه این رشته را راه اندازی كرده اند؛ خیلی دغدغه ندارند كه به این رشته كمك شود و بیشتر به دنبال بالا بردن آمار مركز علمی خود هستند. ما سنت پژوهشی، علمی و آكادمی كه مستقل جامعه شناسی ورزشی را پرورش دهد؛ نداشته ایم.
وی در ادامه افزود: برای حل این مشكل لازم است كه چند نسل از فارغ التحصیلان مقطع دكترای رشته جامعه شناسی ورزشی وارد جامعه شوند و مبادرت به انجام پژوهش كنند. بدنه اجرایی نیز حمایت جدی از این حوزه ندارد كه باعث عدم رشد این رشته شده است.
برنامه جامعه شناسی ورزشی سه شنبه 29 شهریور تولید گروه علوم ورزشی با اجرای محسن ابوفاضلی بود. این برنامه شب های سه شنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان به مباحث جامعه شناسی ورزش می شود.

دسترسی سریع
جامعه شناسی ورزشی