جامعه شناسی ورزشی سه شنبه از ساعت 21:45 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

جامعه شناسی ورزشی

تأثیر نژاد و محیط بر استعداد ورزشی

برنامه "جامعه شناسی ورزشی" سه شنبه 3 اسفند، با دكتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، درباره تأثیر نژاد و محیط بر استعداد ورزشی گفتگو كرد.

1395/12/04
08:52

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، در پاسخ به این سوال كه آیا رابطه ای بین نژاد، محیط و استعدادهای ورزشی در كشورهای مختلف وجود دارد، بیان كرد: دیدگاه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. ابن خلدون تونسی در كتاب خود عنوان می كند، با توجه به آفتاب شدیدی كه در آفریقا می تابد، مردم این منطقه افرادی تنومند و قوی هیكل هستند كه این دیدی جغرافیا گرایی است. دید دیگری كه وجود دارد، بحث محیط آموزشی است؛ مثلاً در یونان باستان نظامی گری و سپاهی گری یك اصل بود و از نظر برخی كارشناسان، محیط حاكم بر یونان عاملی در تنومندی افراد بوده است.
وی، تأكید كرد: محیط تربیتی و اجتماعی در پرورش جسم و استعداد ورزشی نقش غیر قابل انكاری دارد. ما نمی توانیم از تأثیر اقلیم بر جسم، روح، تنومندی و ورزشكاری افراد غافل شویم؛ اما بعضی از كارشناسان معتقدند شیوه تغذیه و پرورش است كه فرد را قوی هیكل می كند. فلیپینی ها نسبت به مردم دیگر كشورها قدی كوتاه تر دارند؛ اما وقتی افرادی از این كشور را به هاوایی بردند، به دلیل آب و هوا و تغذیه خوب از نظر قد رشد چشمگیری داشتند.
دكتر قرایی مقدم، در خاتمه گفت: برخی بیولوژیست ها تأثیر ژن را بر استعداد ورزشی مطرح می كنند؛ اما جامعه شناسان معتقدند جامعه حتی در ژن هم اثر می گذارد.
برنامه جامعه شناسی ورزش، با اجرای محسن ابوفاضلی، سه شنبه ها ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
جامعه شناسی ورزشی