ورزش و معماری دوشنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و معماري

ویژگی ها و معماری خیره كننده ورزشگاه آلیانز آرنای مونیخ

برنامه معماری و ورزش یكشنبه 30 مهر با حضور علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی به موضوع معماری ورزشگاه آلیانز آرنای مونیخ پرداخت.

1396/08/01
09:18

به گزارش رادیو ورزش؛ علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی پیرامون طراحی و ساخت ورزشگاه آلیانز آرنای مونیخ توضیح داد: ورزشگاه آلیانز آرنای شهر مونیخ دارای معماری ممتاز و خیره كننده ای است. این ورزشگاه در شمال شهر مونیخ بین شهر و فرودگاه احداث گردیده است و 66 هزار نفر ظرفیت دارد و سقف آن از نوع متحرك ساخته شده است. این مجموعه ورزشی به علت اینكه قابلیت تغییر رنگ دارد؛ نظرها را به خود جلب كرده است.
در سال 2001 طراحی این بنا به مسابقه گذاشته شد و یك معمار معروف سوئیسی برنده این طراحی شد. این ورزشگاه در می سال 2005 افتتاح و جایگزین ورزشگاه قدیمی المپیك مونیخ شد. درضمن در سال 2006 میزبان مراسم آغازین جام جهانی بود.
نمای خارجی این مجموعه نیمه شفاف است كه به رنگهای مختلفی درمی آید كه از شاخصه های اصلی این ورزشگاه بشمار می آید و با توجه به تیم هایی كه مسابقه می دهند؛ رنگ جداره به رنگ آن تیم در می آید كه به نوعی نمایانگر رویداد ورزشی در حال انجام در آن ورزشگاه است.
رحیمیان درخصوص راهكار جذب حامیان مالی برای ساخت ورزشگاه ها بیان كرد: در كل دنیا الزاما مجموعه های ورزشی با بودجه ملی و دولتی ساخته نمی شوند. در واقع استادیوم ها به باشگاه ها واگذار می شوند كه این امر به اقتصاد باشگاه ها نیز برمی گردد.
نكته بعدی بحث اصلاح قوانین برای جذب سرمایه گذار خارجی به داخل كشور و در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای اوست. نكته آخر شیوه بهره برداری سرمایه گذار از پروژه ها است. یك سازه ورزشی تنها برای تجمعات ورزشی نیست بلكه حوزه های دیگری مانند فرهنگی، تجاری و ... را می توان برای آن تعریف كرد تا برای سرمایه گذار جذابیت داشته باشد و بدین ترتیب ما شاهد رقابت سرمایه گذاران برای ورود به این حوزه باشیم.
برنامه معماری و ورزش یكشنبه 30 مهر تولید گروه علوم ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه شب های یكشنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و معماری