ورزش و معماری دوشنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و معماري

نگاهی به شاخصه های متمایز و مطرح ورزشگاه آلیانز آرنای مونیخ

برنامه معماری و ورزش یكشنبه 7 آبان با حضور علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی به بررسی شاخصه های متمایز ورشگاه آلیانز آرنای مونیخ پرداخت.

1396/08/08
15:58

به گزارش رادیو ورزش؛ علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی پیرامون شاخصه های متمایز ورزشگاه آریانز آرنای مونیخ اظهار كرد: یكی از شاخصه های مطرح این ورزشگاه نمای خارجی آن است كه از جنس نیمه شفاف و با قابلیت تغییر رنگ است كه متناسب با تیمی كه در ورزشگاه مسابقه دارد به رنگ های مختلفی در می آید.
طرح سازه سبدی شكل است و از عناصر و نوارهای فلزی الماسی شكل استفاده شده كه تا جای ممكن نیروها و تنش ها را در بدنه سازه به حداقل می رساند و هم طرح معماری ویژه ای به آن داده و هم سازه خاصی را ایجاد كرده است.
در مطالعه هر كدام از پروژه های بزرگ دنیا بحث دسترسی حمل و نقل عمومی در اطراف ورزشگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. پاركینگ این ورزشگاه گنجایش 12 هزار خودرو را دارد كه در كنار ایستگاه راه آهن شهری كاربری مطلوبی برای ورزشگاه ایجاد كرده و آرامش و آسایش تماشاگران را فراهم ساخته است.
یكی از المان های شاخص ورزشگاه طرح منحنی صعودی آن است كه حس هیجان و اشتیاق را القا می كند و حالت دعوت كنندگی برای تماشاچیان دارد.
رحیمیان درخصوص جایگاه تماشاچیان و تجهیزات و نرم افزارهای پیشرفته این استادیوم توضیح داد: یكی از ویژگی های اصلی استادیوم ها، جایگاه تماشاچیان است. جایگاه تماشاچیان در این استادیوم به سبك استادیوم های انگلیسی تا نزدیك زمین چمن پیش آمده است. در طراحی جایگاه 3 ردیف صندلی در نظر گرفته شده و برای رفع مشكل دید، ارتفاع و شیب ردیف اول افزایش پیدا كرده است.
نكته قابل توجه دیگر تجهیزات و نرم افزارهای پیشرفته و هوشمند ورزشگاه است كه هم رده بعضی از آنها در صنایع هوا و فضا مورد استفاده قرار می گیرد.
برنامه معماری و ورزش یكشنبه 7 آبان كاری از گروه علوم ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه شب های یكشنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و معماری