ورزش و معماری دوشنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و معماري

روند ساخت استادیوم های فوتبال در قطر برای میزبانی جام جهانی 2022

برنامه معماری و ورزش یكشنبه 28 آبان با حضور علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی به بررسی ساخت استادیوم های فوتبال در كشور قطر برای برگزاری جام جهانی 2022 اختصاص داشت.

1396/08/29
08:30

به گزارش رادیو ورزش؛ علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی پیرامون ساخت استادیوم های فوتبال در كشور قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 اظهار كرد: كشور قطر مرمت و بازسازی 11 استادیوم را در دستور كار خود قرار داده است. بعلاوه این كشور برای بهبود كیفیت و توسعه فوتبال در كشورهای كمتر توسعه یافته پیشنهاد داده كه طراحی و ساخت برخی از اماكن ورزشی بصورت مودولار و قطعه قطعه انجام شود تا پس از پایان رویداد جام جهانی، این استادیوم ها جمع آوری و در یكی از كشورهای كمتر توسعه یافته فوتبال مجددا بنا شوند.
رحیمیان درخصوص ویژگی های دو ورزشگاه در حال احداث قطر توضیح داد: ورزشگاه یوسیل آلكانیك در شمال دوحه دارای ظرفیت 86 هزار نفر تماشاچی است كه افتتاحیه و فینال رقابتها در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.
در این رویداد به مسائل زیست محیطی توجه زیادی شده و از انرژی خورشیدی برای تامین برق ورزشگاه ها و ساكنین اطراف بهره گرفته شده است. برای بحث گرمای شدید هوا در این كشور از تكنولوژی های خاصی استفاده شده ؛ برای مثال نوعی سیستم بادگیر طراحی شده كه با چرخش و گردش هوا باعث می شود؛ درجه حرارت به پائین ترین سطح برسد. بعلاوه استخرهای آبی در اطراف ورزشگاه تعبیه شده اند كه در وهله اول به نظر می رسد؛ ورزشگاه در آب شناور است و زیبایی بصری ایجاد كرده و همچنین با وزش باد بر روی آب این استخرها نسیم خنكی به سمت ورزشگاه می وزد.
دومین استادیوم بندر دوحه نام دارد. این ورزشگاه كاملا مودولار ساخته شده و ظرفیت 44950 نفر تماشاچی را داراست كه در شبه جزیره مصنوعی در خلیج فارس احداث شده است. از پمپاژ آب خلیج فارس به لوله های پیرامونی این ورزشگاه برای خنك كردن ورزشگاه استفاده می شود. همچنین برای نقل و انتقال تماشاچیان، كشتی و تاكسی آبی در نظر گرفته اند.
وی در ادامه افزود: نكته قابل توجه بهره گیری از كارشناسان و برندهای روز دنیا در این سازهاست. ما هم برای ساخت سازهای ملی در كشور باید از كمك و تجربه كارشناسان مطرح دنیا استفاده كنیم. زیرا بسیاری از كشورها از نظر تكنولوژی از ما جلوتر هستند.
برنامه معماری و ورزش یكشنبه 28 آبان تولید گروه علوم ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه شب های یكشنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و معماری