ورزش و معماری دوشنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و معماري

مشكلات طراحی استادیوم های ورزشی

برنامه معماری و ورزش یكشنبه 26 آذر با حضور علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی به بررسی مشكلات طراحی استادیوم های ورزشی پرداخت.

1396/09/27
08:57

به گزارش رادیو ورزش؛ علی رحیمیان، مشاور شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی پیرامون مشكلات طراحی استادیوم های ورزشی توضیح داد: یكی از مشكلات در طراحی استادیوم بحث شكل نمای داخلی آن است. استادیوم ها سازه های درونگرایی هستند كه معمولا بشكل پشت كرده به محیط اطراف قرار دارند و باید توجه شود كه چشم نواز باشند تا بتواند با فضای پیرامونی شهری كار كنند.
مشكل دیگر ایجاد حصارهای امنیتی است كه باید در اطراف استادیوم ها ایجاد شود. نكته بعدی خط دید واضح، دوران حجم و شكل ظاهری استادیوم است. استادیوم ها مقیاس غول آسایی دارند و تطبیق مقیاس استادیوم ها با محیط اطراف و در نظر گرفتن دید و منظر زیبا از دیگر مشكلاتی است كه طراحان با آن روبرو هستند. بعلاوه در استادیوم ها المان های انعطاف پذیری نداریم و با وجود این مسئله باید این تفاوت را ایجاد كنیم كه استادیوم از المان های محیط سنتی در آن شهر پیروی كرده و متفاوت باشد كه این كار اصول معماری خاصی را می طلبد.
رحیمیان درخصوص راهكار حل این مشكلات بیان كرد: برای حل این مشكلات پیشنهاد می شود كه طراحان ابتدا مطالعه دقیقی داشته و با بالا بردن سطح كیفی كار روی مشكلات طراحی فكر كنند و به عنوان یك پروژه معمولی به آن نگاه نكنند. بعلاوه پروژه های بزرگ و مطرحی در دنیا وجود دارد كه به نحو مطلوب این مشكلات را حل كرده است و راهكارهای خوبی نیز ارائه داده اند؛ برای مثال استادیوم بزرگ سیدنی كه مطالعه اینگونه پروژه ها و الگوبرداری از روش های درست آن به طراحان توصیه می شود.
برنامه معماری و ورزش یكشنبه 26 آذر تولید گروه علوم ورزشی با اجرای محمد درخشنده بود. این برنامه شب های یكشنبه ساعت 21:45 به مدت 15 دقیقه تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
ورزش و معماری