ورزش و خبرنگاری چهارشنبه از ساعت 23:00 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و خبرنگاري

حل اختلافات ورزشی از طریق ریش سفیدی

برنامه ورزش در آینه قانون یكشنبه 14 آبان با حضور دكتر هویك بهبو، وكیل پایه یك دادگستری به موضوع حل اختلافات ورزشی از طریق ریش سفیدی و پیش بینی آن در قراردادهای ورزشی اختصاص داشت.

1396/08/15
07:54

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر هویك بهبو، وكیل پایه یك دادگستری پیرامون استفاده از ریش سفیدی در محاكم اظهار كرد: اصولا اگر اصحاب دعوا وكیل داشته باشند؛ وكلا موظف هستند كه در پشت درهای بسته و قبل از ورود به مسئله بین اصحاب دعوا را اصلاح ذات البین كرده و آنها را آشتی دهند كه شیوه ای جهت حل و فصل خصومت محسوب می شود؛ منتهی باید دو طرف دعوا اجازه این كار را بدهند.
بهبو درخصوص حل اختلافات ورزشی از طریق ریش سفیدی بیان كرد: اگر در قرارداد طرفین توافق داشته باشند كه اختلافات به داوری ارجاع داده شود؛ داوری وارد می شود. درصورتیكه داورها اختیار حل و فصل خصومت از طریق ریش سفیدی داشته باشند؛ سعی می كنند این موضوع را به این شكل حل نمایند.
در كشور ما این امر لزوما در قراردادها پیش بینی نمی شود ولی طرفین با میل و رقبت خودشان موضوع را نزد ریش سفید مطرح می كنند. در كشور ژاپن این كار بسیار مرسوم است و ژاپنی ها در این زمینه بسیار شهرت دارند و مراجعه آنها به مراجع قضایی خیلی كم است و سعی می كنند تا اختلافات را از طریق ریش سفیدی حل كنند. این موضوع یا در قرارداد درج می شود یا در عرف جامعه پذیرفته می شود.
وی در مورد تفاوت داوری و ریش سفیدی توضیح داد: اگر طرفین در قرارداد داوری را درج كنند؛ داور ملزم است كه طبق مقررات تصمیم بگیرد و حكم و رای صادر كند و رای از طریق دادگاه اجرا می شود و یك نظر قضایی محسوب می شود ولی در ریش سفیدی اینطور نیست و ریش سفید باید بین طرفین را به نحوی بگیرد كه هر دو طرف حق و حقوقشان پایمال نشود و به تعبیر عامه نه سیخ بسوزد و نه كباب. البته در قرارداد ورزشی می توان پیش بینی كرد كه قبل از طرح اختلافات در محاكم موضوع نزد ریش سفیدی كه دو طرف قبول دارند؛ مطرح شود.
برنامه ورزش در آینه قانون یكشنبه 14 آبان كاری از گروه علوم ورزشی به تهیه كنندگی محسن افضلی و اجرای زهرا محمود وند تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 13:30 یكشنبه ها به مدت 30 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
ورزش و خبرنگاری