همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

نماینده مجلس: دولت باید برای ورزش یارانه پرداخت کند

برنامه "همیشه با ورزش" رادیو ورزش با جعفر قادری، نماینده حوزه انتخابیه شیراز و زرقان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه ورزش کشور گفتگو کرد.

1399/10/02
09:56

به گزارش رادیو ورزش؛ جعفر قادری، نماینده حوزه انتخابیه شیراز و زرقان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در خصوص بودجه ورزش در کشور به برنامه "همیشه با ورزش" گفت: ما هم فعالیت های مربوط به ورزش همگانی و هم ورزش قهرمانی را به عنوان بخشی از نیازهای جامعه می دانیم که حتماً‌ باید از منابع عمومی، منابع مربوط به شرکت های دولتی و منابعی که به عنوان عوارض ارزش افزوده مالیات جمع آوری می شود، سهم ببرد. منتها الان با توجه به تحریم ها، بحران کرونا و مشکلاتی که در سالهای گذشته داشتیم و از طرفی دیگر هزینه های غیرقابل اجتناب و یک سری درآمدهای غیرقابل تحقق، شرایط سخت و دشواری داریم.
وی افزود: با توجه به عدم توازنی که در بودجه وجود دارد، اگر بنا باشد هر کدام از بخش ها از جمله بخش ورزش آن چیزی که استحقاق آن را دارد، تأمین مالی کند، منجر به افزایش کسر بودجه و تورم می شود.
قادری خاطرنشان کرد: با عنایت به محدودیت ها، اعتقاد بنده بر این است که هم در بخش سرمایه گذاریهای زیربنایی و هم در بخش هزینه های جاری فعالیتهای ورزشی باید به سهم خودمان کمک کنیم. فعالیت های ورزشی، فعالیت هایی است که تحت هر شرایطی باید تأمین مالی شود و نمی توان گفت که پول نداریم و جوانان ورزش نکنند. در حقیقت ورزش را به عنوان یک فعالیت اقتصادی مطرح کنیم.
این نماینده مجلس در خصوص راهکارهای همگانی کردن ورزش گفت: برای اینکه بتوانیم ورزش را همگانی کنیم، باید در فعالیت ورزش حرفه ای یا همگانی از منابع دولتی عمومی و خصوصی استفاده کنیم و حتی خود افراد را تشویق کنیم که بخشی از هزینه هایشان را خودشان تأمین کنند و پرداختن به فعالیت های ورزشی را مثل بقیه نیازها به عنوان اولیت برای خوشان قرار دهند؛ از طرفی دیگر آن را به عنوان یک حکم و تکلیف برای دولت فرض کنیم که فعالیت های ورزشی، فعالیت هایی است که دولت باید برای آن یارانه پرداخت کند.
وی با بیان اینکه بحث اقتصاد ورزش یک مقوله مهم است، افزود: در کشورها بخشی عمده ای از نیازهای بخش ورزش تأمین می شود و واحدهای صنعتی یا واحدهای مختلفی که در این حوزه ها کار می کنند، می توانند بدون پشتوانه دولتی بخشی از هزینه ها را از این محل تأمین کنند. ما هم اگر این سازوکارها را به درستی تنظیم کنیم و قوانین لازم را به تصویب برسانیم، کمک می کند که در نواسانات و افت و خیزهای درآمدهای دولت، بخش ورزش مشکل جدی پیدا نکند. این موضوع را ما حتماً ‌مدنظر داریم.
برنامه همیشه با ورزش با اجرای درخشنده و کارشناسی مازیار مهرانی روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش