همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

فرامرزیان: بودجه ارزی پاشنه آشیل وزارت ورزش و جوانان است/ به فدراسیون كشتی 10 میلیارد مازاد كمك كردیم

معاون وزیر ورزش و جوانان درباره تخصیص بودجه به فدراسیون‌ها توضیحاتی را مطرح كرد.

1400/03/18
19:34

به گزارش رادیو ورزش؛ ژاله فرامرزیان معاون وزیر ورزش و جوانان در گفت و گو با برنامه همیشه با ورزش درباره بودجه 1400 در ورزش بیان كرد: بودجه وزارت ورزش افزایش 52/5 درصد نسبت به سال گذشته داشت كه در ردیف بودجه 36 درصد بود و این بودجه به هم ورزش و هم جوانان اختصاص داده شده است. بودجه وزارت در بخش همگانی در قالب برنامه‌ها تقسیم بندی می شود.

او افزود: یك هزار و چهارصد میلیارد تومان در ردیف های متفرقه در بودجه تعریف شده است و بحث ماده 73 مطرح می شود كه به‌ سرفصل های متفرقه به مالیات مربوط است. اختصاص بخشی كه به ورزش ابلاغ می شود‌ بیش از 700 میلیارد تومان اعتبار است كه به صورت پایدار برنامه ریزی می كنیم.

فرامرزیان درباره بودجه كمیته ملی المپیك و پارالمپیك اظهار كرد: 166 میلیارد تومان بودجه كمیته ملی المپیك و 121 میلیارد تومان كمیته پارالمپیك ردیف بودجه جداگانه دارد كه سرفصل هایشان با ما فرق می‌كند.

او درباره نظارت بر امكان ورزشی اظهار كرد: در ارتباط با بدنه ورزش و چیزی كه به دستگاه اجرایی ورزش اختصاص دارد جمعیت كم وزارت ما مربوط است. 7 هزار پست در وزارت ورزش  پر شده است اما در بخش نگه داری اماكن ورزشی نیرو نداریم. برنامه‌ریز و ستاد مربوطه باید كوچك و بخش خدمات باید اصلاح شود.  در اصلاح نظام ساختاری ورزش امیدوارم این اتفاق بیفتد اما جدا كمبود نیرو در سركشی به تجهیزات و اماكن ورزشی وجود دارد. گستره وسیعی در وزات ورزش هست كه حقوق می گیرند. تیمی اجرایی هستند و مابقی ورزشكاران مربیان و ... جزو كاركنان رشته ورزشی به حساب نمی آیند و جزو مجموعه و عوامل هستند. اكثر فعالیت های هیئت های ورزشی هم به صورت داوطلبانه است.

فرامرزیان در مورد تخصیص بودجه به فدراسیون‌های ورزشی عنوان كرد: فعلا توریع اعتبارات را بر اساس گزارش عملكرد هم فدراسیونی مبنا می گذاریم و معاونت قهرمانی بر اساس اقدامات و نتیجه گیری  تخصیص بودجه دارد. در حوزه های اداری، عملیات اداری و كاهش نیروهای پشتیبان شاخصه هایی تعریف شده است و نمره ای  به هر فدراسیون تعلق می گیرد كه بر اساس آن تخصیص بودجه می‌شود. باید مدیران ورزشی مدیریت مالی را خوب بداند تا در كسب و كار ورزشی موفق عمل كنند. باید دولت در حوزه پرداخت پاداش به مدال آوران ورود كند. باید از قبل پیش‌بینی همچین فضایی در ورزش انجام شود.

او افزود: منابع مالی در حوزه ورزش نیاز دارد به صورت ثابت و غیر قابل تعییر بررسی شود. منابع بر اساس تورم است و متناسب با قیمت ارزی نیست. بخشی از هزینه ها ارزی است و منابعی كه دولت در اختیار می دهد بر اساس بودجه ریزی كشور است. برای اخذ ارز یارانه ای باید در اولویت باشیم اما باوجود پیگیری‌ها این اتفاق برای ما نیفتاد. ارز دولتی یارانه ای 4 هزار و 200 تومان شامل اقلامی است كه ورزش جزو آن نیست. سعی می كنیم  نرخ نیمایی در خدمت ورزش قرار دهیم.

او گفت: بعضی از فدراسیون ها درگیر مسابقات و رویدادهای متراكم و پر حجمی هستند كه والیبال، فوتبال و ... جزو آن است. با رایزنی كه با سازمان برنامه  و بودجه داشتیم بودجه ای فراتر به این رشته ها داده شده است. ابلاغ جدیدی برای فوتبال  به صورت مازاد در حال حاضر انجام شده  و تا الان نتیجه مطلوب بوده است. بعضی از فدراسیون ها به دلیلی كسب سهمیه هزینه های بیشتری داشند و سهم بالاتری در بودجه هم داشتند. بعضی از فدراسیون های المپیكی كه كسب سهمیه كردند هزینه كردند و فدراسیون های دیگر هم نمی گذاریم دچار مشكل شوند.

فرامرزی عنوان كرد: در مكانیسمی كه قانونی اعمال می كنیم برنامه های فدراسیون ها و بودجه مورد تقاضا را بررسی می كنیم، منابع شخص بندی می كنیم و سهم هر فدراسیون مشخص می شود. تراكم برگزاری مسابقات، كمپ های تمرینی و .. می تواند روی بودجه تاثیر بگذارد اما یك دوازدهم آن را به آنها پرداخت می كنیم. بعضی از فدراسیون ها مشكلات خاصی دارند و گزارش هزینه كرد بسیار مهم است. بعد از 3 ماه اگر فدراسیون گزارش نداد پولی پرداخت نمی شود. بحث مالیات ها روی این قضیه مورد بررسی قرار می گیرد.  نمی خوایم مداخله كنیم اما روند فدراسیون ها را مورد برررسی می كنیم.

فرامرزیان درباره پر كار بودن فدراسیون كشتی و بودجه های درخواستی علیرضا دبیر رئیس این فدراسیون عنوان كرد:  دبیر زحمت كشید و برنامه ای را تنظیم كرد و درخواست كمك  را مشخص و آورده خود را ارائه داد. بودجه ای كه به كشتی دادیم طبق برنامه  دبیر دادیم.  برنامه فدراسیون كشتی با هدف گذاری و برنامه ریزی بود. با امید كسب مدالی كه از  این فدراسیون داریم منابع را اختصاص داده ایم و باز هم كمك می‌شود. مبالغ پرداختی به كشتی 10 میلیارد است كه به غیر بودجه مصوب به آن‌ها داده شده است و قرار است به زودی مبلغی دیگر هم بدهیم. نوبخت هم به كشتی مبلغی را قول داده است كه پرداخت خواهد شد.

برنامه همیشه با ورزش هر روز به جز جمعه‌ها ساعت 18:30 از رادیو ورزش پخش می‌شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش