همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

احمدی: افت فاحشی نسبت به المپیك لندن و گوانجو نداشته ایم

معاون وزیر ورزش و جوانان درباره روحیه ورزشكاران در رویدادهای مختلف ورزشی توضیحاتی را مطرح كرد.

1400/03/24
14:07

به گزارش رادیو ورزش؛ عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان در گفت و گو با برنامه ورزش و جامعه, عنوان كرد: ورزش عرصه و میدانی برای تربیت جامعه است. اگر همه مسائل ورزش را در نتیجه خلاصه نكنیم ورزشی میدانی است كه می تواند افراد داخل آن را برای زندگی اجتماعی, تعامل, قانون مداری و رسیدن به قله های پیشرفت برای تحمل سختی ها كمك كند. از طریق حركت و فعالیت بدنی و انجام ورزش های مختلف مدارج انسانی را با تریبت هایی كه اتفاق می افتد طی می كنیم بنابراین ورزش مزیت های زیادی داشته كه جای تامل دارد. موضوعی مانند ورزش نداریم كه از این منظر به كمك ما بیاید. همچنین همه ورزشكاران بحث برد و باخت در ورزش را پذیرفته اند و بر اساس پذیرش این قائده می توانند به فعالیت در سطح حرفه ای یا همگانی بپردازند.

او افزود: در ورزش قهرمانی رقابت بسیار مهم است و باید ورزشكاران سعی خود را برای برنده شدن بكنند. باید بپذیریم در این دنیای رقابتی علم دانش فناوری و مزیت هایی كه كشورها برای خود ایجاد می كنند به تیم ها كمك می كند تا در بالاترین سطح آمادگی قرا بگیرند. بنابراین امروزه فشردگی و پیچیدگی را در ورزش شاهد هستیم. در این صد سال گذشته در رویدادها هرچه رو به جلو برویم سخت تر دقیق تر و رو به جلوتر رفته است. زور بازو در ورزش فاكتور اصلی نیست و مولفه های زیادی هستند كه باید مانند تغذیه, بعد روانی, علم تمرین و ... مورد توجه قرار گیرند.

حمدی گفت: پذیرش برد و باخت بسیار مهم خواهد بود اما رقابت جوامردانه از هر چیز دیگری مهم است. تقلب تبانی و ... با روح ورزش مغایرت داردكه نباید دخیل شود. زد و بند,دوپینگ و مسائل غیر اخلاقی غیرمرتبط با ورزش همواره وجود داشته باشد كه مورد توجه نهادهای بین المللی است كه همیشه برنامه هایی برای آن وجود دارد. باید توجه كرد برای ورزشكاران پذیرش برتری حریف و تیمی كه بهتر ظاهر شده است مهم است. برد در یك مسابقه انتهای ورزش نیست و باخت هم همینطور است. ورزشكاران مطرحی در دنیا بودند كه نتایج عجیب و غریبی گرفته اند كه توسط هواداران او در آن كشور پذیرفته است كه باید در ورزش قبول كنیم.

معاون وزیر ورزش ادامه داد: نقش مربی در این زمینه بسیار اثرگذار است. جنبه های تربیتی و اخلاقی نیز دخیل است كه باشگاه ها و نهادهای مجری رویدادهای ورزشی باید روی این مسئله برنامه داشته باشند. حساسیت یك مسابقه بعضی وقت ها توسط بازیكنان كادر فنی, فداسیون و عوامل دیگر بالا می رود كه تیم را از كارآمدی می اندازد. در این زمان ورزشكار به قدری تحت و الشعاع مسابقه اش قرار می گیرد كه اثر سوء روی او می گذارد. ترساندن بیش از حد از باخت و اهمیت پیروزی می تواند این آثار را در ورزش در بر داشته باشد.

احمدی درباره تاثیر باخت درذهن علاقه مندان و مخاطبان ورزشی اظهاركرد: هر باختی در ورزشكاران مخاطبان و ... تاثیر دارد كه نباید منكر آن شد. در مسابقات 2014 جام جهانی فوتبال آلمان قهرمان شد و برابر برزیل نتیجه عجیب و غریبی گرفت. در سال 2018 همان تیم ملی قهرمان 2014 از گروه خود حتی صعود نكرد و به كره جنوبی باخت. قطعا همین تیم یك روزی در جام جهانی خوشحالی مضاعفی را در طرفداران آلمان ایجاد كرده است اما بعد از 4 سال در مسابقات گروهی بالا نیامد. در موفقیت ها پیشبینی های برای پایداری و استمرار انجام شود و در شكست ها باید بتوانیم تكرارشان نكنیم. مهم ترین بخش های مدیریتی در رشته های مختلف ورزشی در فدراسیون همین امر است كه باید در چارچوب آن تعیین تكلیف شود.

معاون وزیر ورزش عنوان كرد: در رشته های مختلف ورزشی مانند والیبال, تكواندو, كاراته و كشتی به پایداری خوبی در موفقیت در عین شكست رسیده ایم كه نشان از برنامه مدون شان دارد. مهم ترین وظیفه در هر فدراسیون ورزشی تدوین برنامه بلند, كوتاه و میان مدت است تا گام های لازم برای رسیدن به اهداف برداشته شود. در برخی از فدراسیون ها مدیریت كارآمدی طی این سال ها وجود داشته است كه به پایداری خاصی رسیده ایم. نهادهایی مانند كمیته پارالمپیك و المپیك این مطالبه جدی را از فدراسیون ها دارند. نهادی مانند وزارت وزش, كمیته ملی المپیك و پارالمپیك نهاد بالادستی فدراسیون ها هستند و همواره در حال نظارت و ارزیابی هستند
او گفت: در این 8 سال سعی كرده ایم این مسیر را طی كنیم. قبل از مسابقات آسیایی اینچئون جلسه ای در وزارت ورزش تشكیل شده تا نظارت, ارزیابی و پشتیبان های لازم برای رویدادهای المپیكی و پارالمپیك داشته باشیم. برای شركت كنندگان در بازی های آسیایی, المپیك و پارالمپیك و مسیر مدیریتی خوب طی شده است. افت فاحشی نسبت به المپیك لندن و گوانجو نداشته ایم كه امیدوارم این روند در توكیو طی شود. طی این 4 سال گذشته فعالیت های فدراسیون ها ارزیابی است و همچنان ارزیابی نسبی از كاروان اعزامی مان را داریم.

برنامه همیشه با ورزش هرروز به غیر از جمعه ها از ساعت 12 از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش