یک فنجان چای داغ جمعه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

فراز و نشیب های قهرمان دوی مارتن کشور، محرمعلی یافتیان

برنامه یک فنجان چای داغ سه شنبه 7 آذر میزبان محرمعلی یافتیان، قهرمان اسبق دوی مارتن کشور بود.

1396/09/11
08:44

به گزارش رادیو ورزش؛ محرمعلی یافتیان، قهرمان اسبق دوی ماراتن کشور در معرفی خود گفت: من متولد 1327 در لواسان هستم. یکساله بودم که خانواده ام به تهران آمدند. از 6 و 7 سالگی علاقه زیادی به دویدن داشتم ولی نمی دانستم که استعدادی در رشته دوومیدانی دارم.
در زمان سربازی یک مسابقه انتخابی صحرانوردی در پادگان برگزار شد که اول شدم. آخرهای خدمت نیز در مسابقات صحرانوردی کرمان نفر هفدهم شدم. در سربازی با احمد گودرزی آشنا شدم. او من را به مربی تیم سعادت معرفی کرد و یکی دو ماه در این تیم تمرین کردم.
تفتیان درخصوص شروع ورزش حرفه ای خود توضیح داد: در امجدیه می دویدم که یک مربی خارجی مرا دید و یکسال با او تمرین کردم. برای بازی های آسیایی 1974 انتخاب شدم ولی چون پارتی نداشتم از تیم کنار گذاشته شدم. سال 53 در مسابقات صحرانوردی مغرب شرکت کردم و بین 300 شرکت کننده نفر صد و سیزدهم شدم. وقتی به ایران برگشتم در مسابقات دوی ماراتن با 2 ساعت و 37 دقیقه نفر اول شدم و استارت مارتن من زده شد. سال بعد نیز در مسابقه مارتن اول شدم. در سال 57 با تلاش خودم و مسئولان مسابقات مارتن ثبت رسمی شد که تاکنون هر ساله برگزار می شود و در آن سال هم اول شدم. سال 59، 62 و 64 نیز مقام اول را بدست آوردم. سال 67 در انتخابی المپیک اول شدم ولی ناداوری شامل حالم شد و به المپیک نرفتم. از آن به بعد به خاطر حق کشی در مسابقات ماراتن شرکت نکردم و حتی شاگردی هم تربیت نکردم و تنها درمسابقات 5 هزار متر و 10 هزار متر شرکت کردم. 20 بار در مسابقات نیروهای مسلح در 5 هزار متر و ده هزار متر اول نفر شدم.
وی در ادامه افزود: مدرک بین المللی ارتش های جهان را دارم. داور و مربی درجه یک فدراسیون هستم. مسئول روابط عمومی هیئت دوومیدانی تهران، مسئول کمیته دو ماراتن و مسئول کمیته پیاده روی بودم. در خانه و بیرون خنده رو هستم. با دختر عمه ام ازدواج کردم. بیمار شدم و تا پای مرگ رفتم و دوباره به زندگی امیدوار شدم. چیزهایی در زندگی دیدم که از مرگ نمی ترسم و مرگ را سفری می دانم که باید رفت. متاسفانه 5 سال پیش پسرم فوت کرد و به همین خاطر دو بار سکته کردم ولی دویدن بود که مرا نجات داد.
برنامه یک فنجان چای داغ سه شنبه 7 آذر کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی عبادالله رضایی و با اجرای غلامعلی پیرایرانی پخش شد. این برنامه هر روز (بجز جمعه) ساعت 13 به مدت 30 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
یک فنجان چای داغ