یك فنجان چای داغ جمعه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

گفتگوی اختصاصی با رئیس فدراسیون شطرنج (قسمت دوم)

برنامه "یك فنجان چای داغ" یكشنبه 12 اسفند، با مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج گفتگویی دوستانه انجام داد.

1397/12/13
09:55

به گزارش رادیو ورزش؛ مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج، در ادامه شرح داستان زندگی خود گفت: بعد از اینكه در دانشگاه ثبت نام كردم، سعی كردم در شركت هایی كه استادهای دانشكده داشتند، مشغول به كار شوم و كارهای پاره وقت می گرفتم. آن زمان مانند اكنون كه خرج زندگی ها سنگین است، نبود و زندگی ها ساده تر بود. دانشگاه شهید بهشتی خوابگاه نداشت و با حقوقی كه دریافت می كردم هزینه اجاره خونه و دیگر مخارجم تأمین می شد. این شغل های پاره وقتی باعث شد در كنار تحصیل تجارب كاری و حرفه ای پیدا كنم و قدرت استقامتم در برابر مشكلات را بالا ببرم.
پهلوان زاده، افزود: آن زمان به رشته بدمینتون و دوی استقامت علاقه مند بودم و توانستم در دانشگاه این فعالیت را ادامه بدهم. در سال 1366 و 1367 كه سال آخر جنگ تحمیلی ایران و عراق بود، من به عنوان سرباز در جبهه فعالیت می كردم. شاید این بهترین خاطره زندگی ام باشد كه روز 19 شهریور سال 67 امام فتوای آزادی شطرنج را اعلام كرد. پس از این فتوا به اهواز بازگشتم و برای تمام پادگان شیرینی خریدم.
آنجایی كه خدمت می كردم، یك واحد بود كه برای بازسازی تفنگ، سایل خراطی در آن وجود داشت و ما با چوب چند مهره شطرنج درست كردیم. اولین مسابقه شطرنج را با سربازان پادگان غدیر انجام دادم. این اتفاق تأثیر بسیار بزرگی روی زندگی من گذاشت.
وی، در پاسخ به این پرسش كه علاقه به شطرنج از چه زمانی در شما پدیدار شد، عنوان كرد: 6 ساله كه بودم، به خاطر جنگ شوروی و آمریكا تب شطرنج همه دنیا را گرفته بود. جنگ سمبلیكی بین فیشر و اسپاسكی روی صفحه شطرنج انجام شد. آن دوران افراد زیادی به سمت شطرنج جذب شدند. پدرم هم به من شطرنج یاد داد و هر روز با هم شطرنج بازی می كردیم. از آن زمان علاقه به شطرنج در من شكل گرفت.
رئیس فدراسیون شطرنج عنوان كرد: بعد از اینكه از جبهه برای ادامه تحصیل به دانشگاه بازگشتم، در دانشكده معماری اتاقی را از مدیریت دانشكده گرفتم و به عنوان اتاق شطرنج نامگذاری كردیم. بلافاصله مسابقات قهرمانی بین دانشجویان برگزار شد.
سال 68 فدراسیون شطرنج بازگشایی شد و امامی كاشانی حكم ریاست فدراسیون را گرفت، من هم در فدارسیون مشغول فعالیت شدم و بعد از مدتی اولین قهرمانی تهران را برگزار كردیم.
برنامه یك فنجان چای داغ، امروز با اجرای اسكویی روی آنتن رفت. این برنامه هر روز به جز جمعه ها از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
یك فنجان چای داغ