یك فنجان چای داغ جمعه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

هم صحبت با مسعود حاجی آخوندزاده، قهرمان جودو


برنامه "یك فنجان چای داغ" سه شنبه 3 اردیبهشت، با مسعود حاجی آخوندزاده، قهرمان جودوی ایران و آسیا، گفتگویی انجام داد.

1398/02/04
09:41


به گزارش رادیو ورزش؛ مسعود حاجی آخوندزاده، قهرمان جودوی ایران و آسیا، درباره خود گفت: 41 سال سن دارم. 13 ساله بودم كه قهرمان كشور در رشته جودو شدم. یك برادرم فوتبالیست و یك برادرم جودوكار بود. من هم فوتبال بازی می كردم و در سطح مدارس صاحب عناوینی شده ام. همیشه خودم گفته ام كه پول در فوتبال است؛ اما همه چیز به مسائل مالی ختم نمی شود و ورزش جودو درس زندگی به من داد.
وی، در پاسخ به این سوال آیا حتماً باید فلسفه و مكتب ورزش جودوی ژاپنی را بدانید و این مسئله در موفقیت یا عدم موفقیت شما تأثیر دارد، بیان كرد: بله، صد درصد تأثیر دارد. من به شاگردانم همیشه می گویم كه وقتی به مربی، پیشكسوت و تاتامی تمرینات احترام بگذارید، مطمئناً در روند قهرمانی شما تأثیر خواهد گذاشت. این مسئله را ما با تمام وجود حس كرده ایم و هر وقت این كار را انجام دادیم، موفق بودیم. من فكر می كنم كسی كه این فلسفه را اختراع كرده، واقعاً فراتر از یك ورزش به آن نگاه كرده است. همین مسئله باعث شد كه در المپیك جودو به عنوان جنجال ترین رشته ورزشی انتخاب شد.
حاجی آخوندزاده، اضافه كرد: جودو، یكی از دیدنی ترین و سیاسی ترین رشته های ورزشی است. وقتی 3 رئیس جمهور در سالن می نشینند، به نظرم اهمیت بالای این رشته را نشان می دهد. جودو، اولین رشته رزمی است كه در المپیك بوده است و با ثبات خیلی بالا، هر سال قویتر می شود و به تعداد شركت كنندگان آن افزوده می شود. كشورهای ناشناخته ای وجود دارند كه حتی طلای المپیك می گیرند. فدراسیون جهانی به كشورهایی كه از لحاظ مالی ضعیف هستند، كمك می كند.
قهرمان جودو، همچنین در پاسخ به این پرسش كه چه شد كه فرانسوی ها به شما لقب خروس جنگی دادند، عنوان كرد: ما در فرانسه در كمپ های تمرینی شركت می كردیم و صبح و بعدازظهر تمرینات سنگینی را انجام می دادیم. در تمرینات ورزشكاران كشورهای مختلف با هم مبارزه می كردند. با توجه به اینكه در این تمرینات جنگنده ظاهر می شدم و كم نمی آوردم، جمال بوراس، قهرمان شاخص آن زمان، لقب خروس جنگی را به من داد.
برنامه یك فنجان چای داغ، همه روزه ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
یك فنجان چای داغ