یك فنجان چای داغ جمعه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

هم صحبت با پیشكسوتی از جنس پهلوانی

برنامه "یك فنجان چای داغ" یكشنبه 8 اردیبهشت، میزبان محمد ربیعی، پیشكسوت كشتی و ورزش باستانی بود.

1398/02/09
09:23

به گزارش رادیو ورزش؛ محمد ربیعی، پیشكسوت كشتی و ورزش باستانی، در خصوص سوابق فعالیت خود در ورزش كشتی اظهار كرد: من از سنین نوجوانی فعالیت در ورزش كشتی را شروع كردم و زیر نظر استادم ارسلان پیروز فعالیت می كردم. افتخار این را داشتم كه در كنار پهلوان علیرضا رضایی در باشگاه ایزد فردوسی تمرین كنم. این ورزش را تا رده جوانان ادامه دادم. پس از اینكه پدرم فوت شد، سرپرست خانواده شدم و دیگر نتوانستم ورزش قهرمانی را ادامه بدهم.
پدرم یكی از ورزشكاران باستانی بود و علاقه زیادی به كشتی داشت. او دوست داشت یك روزی من در رشته كشتی قهرمان جهان شوم كه متأسفانه قسمت نشد.
پس از گذشت چند سال از فوت پدرم، فعالیت در ورزش پهلوانی و زورخانه ای را آغاز كردم و در مسابقات قهرمانی تمام رشته ها حاضر می شدم. در ورزش دوازده گانه باستانی یك دوره مقام اول و یك دوره مقام دوم را كسب كردم.
وی، درباره چگونگی ورود خود به ورزش پهلوانی عنوان كرد: یك روز یكی از ورزشكاران باستانی من را به افتتاحیه زورخانه فرحزاد برد كه وقتی من آن فضا و ضرب را دیدم به این رشته علاقه مند شدم. بنده اكنون آكادمی زورخانه جوانمردان دارم.
این پیشكسوت ورزش زورخانه ای، به تشریح فعالیت شغلی خود پرداخت و گفت: من كارمند سازمان آتشنشانی هستم؛ البته در بخش عملیات كار نمی كنم و در بخش آموزش تربیت بدنی فعالیت دارم.
ربیعی، در خصوص ذات و ماهیت ورزش پهلوانی اظهار كرد: این ورزش نسل به نسل گشته و به من كوچكتر رسیده است. امیدوارم كه بتوانم این آداب و رسوم را حفظ كنم. از قدیم الایام رسم بر این بوده كه در زورخانه ها گره ای را باز می كردند. من در خانه همه وسایل ورزش پهلوانی را دارم؛ اما در زورخانه حال و هوای خاصی وجود دارد كه این حال و هوا با حضور مرشدان ایجاد می شود.
وی، عنوان كرد: چند روز قبل به كمك مردمان عزیز و جامعه پهلوانی از جمله قهرمان المپیك علیرضا حیدری گلریزانی برای سیل زدگان در آكادمی جوانمردان انجام دادیم. آنقدر استقبال زیاد بود كه در زورخانه اصلاً جایی نبود. از همه دوستان برای حضور و كمكشان تشكر می كنم.
برنامه یك فنجان چای داغ، با اجرای منصوریان، همه روزه ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
یك فنجان چای داغ