هوادار پنج شنبه از ساعت 10:05 به مدت 80دقیقه

ﺑﺮرﺳﻲ ﻋﻮاﻣﻞ ﺑﺮوز ﺧﺸﻮﻧﺖ در ﺗﻤﺎﺷﺎﮔﺮان

برنامه "هوادار" پنج شنبه 27 تیر، دکتر رسول نظری، کارشناس مدیریت استراتژیک ورزشی، به بحث خشونت و پرخاش هواداران در رویدادهای ورزشی اختصاص داشت.

1398/04/28
01:06

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو ورزش؛ دکتر رسول نظری، کارشناس مدیریت استراتژیک ورزشی، در ارتباط با عواملی که باعث بروز پرخاشگری از سوی هواداران می شود، اظهار داشت: افرادی که در ورزشگاه حضور دارند، یک برآیندی از وضعیت عمومی جامعه ما هستند. متأسفانه در سالهای اخیر پرخاشگری در فوتبال به یکی، دو رشته ورزشی دیگر از جمله والیبال و کشتی هم هم سرایت کرده است. اگر موضوع را از کلان بررسی کنیم، می بینیم که متأسفانه در فرهنگ ترافیک، زندگی روزمره و برخورد شهروندان، این وضعیت در جامعه ما نهادینه می شود. در دهه اول انقلاب قلب مردم برای هم می تپید و از خودگذشتگی و ایثار در جامعه موج می زد که این روزها در جامعه ما چنین مسائلی کمرنگ شده است و مسئولین باید در این زمینه به فکر باشند.

وی، در خصوص توسعه مدیریت هواداری و نحوه ایجاد آن گفت: ما اگر بخواهیم توسعه مدیریت هواداری را داشته باشیم، ابتدا باید به مفهوم توسعه توجه کنیم؛ زیرا بنده معتقدم اگر قرار است ما انتظار داشته باشیم در ورزشگاه ها هوادارن رفتار بهینه و مناسبی از خود نشان بدهند، باید ارکان برگزاری یک رویداد بر این رفتارها اثر بگذارند و آن را مدیریت کنند. ما توسعه را از 3 منظر توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بررسی می کنیم. در توسعه اقتصادی بحث تولید ناخالص ملی مطرح می شود؛ یعنی درآمد سرانه ملی هر کشور هر چقدر بالاتر باشد، مردم به سمت زندگی بهینه و شاد می روند و چنین مسئله ای در رفتارهای افراد در مواجهه با پدیده ها اثرگذار خواهد بود.

عامل بعدی بحث توسعه فرهنگی است. خروجی توسعه فرهنگی بحث تکثرگرایی است؛ یعنی ما باید بپذیریم که قرار است افراد با بینش ها و رفتارهای گوناگون در محلی به نام ورزشگاه جمع شوند و از یک رویداد ورزشی لذت ببرند. تجمیع و مدیریت بینش های مختلف تخصص خود را می خواهد.

برنامه هوادار، با اجرای ارمنده و مرادی و تهیه کنندگی طاهری، روزهای پنج شنبه، ساعت 10:00 به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
هوادار