هوادار پنج شنبه از ساعت 10:05 به مدت 80دقیقه

نقش هواداران در تصمیمات باشگاه

برنامه "هوادار" پنج شنبه 10 مرداد، در گفتگو با دکتر فرید فتحی، کارشناس فوتبال به موضوع نقش هواداران در تصمیمات باشگاه اختصاص داشت.

1398/05/12
08:30

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر فرید فتحی، کارشناس فوتبال، در ارتباط با ساختار مدیریتی و جایگاه هواداران در باشگاه های مختلف دنیا عنوان کرد: در بوندسلیگای آلمان قانون 50+1 را گذاشته اند؛ یعنی هیچ شرکت خصوصی نمی تواند 49 درصد یک باشگاه را بخرد و 49 درصد باشگاه همیشه در مالکیت هواداران قرار دارد. مدیریتشان هم تلفیقی از مدیریت ورزشی و غیرورزشی است. باشگاهی مثل بایرن مونیخ یک مدیر ورزشی دارد که یک بازیکن قدیمی این تیم با داشتن مدارک مدیریتی است و یک مدیر غیر ورزشی نیز دارد. مدیر غیرورزشی بخش مربوط به اقتصاد باشگاه و مدیر ورزشی هم بخش عوامل فنی را پیش می برد. در لیگ ایتالیا هم مالکان تصمیم گیرنده اصلی هستند.

وی، تصریح کرد: شاید بهترین و مدرنترین نوع مدیریت باشگاه در لیگ اسپانیا، مخصوصاً برای 4 تیم بارسلونا، رئال مادرید، اوساسونا، اتلتیک بیلبائو است. این تیم ها به صورت انجمن ثبت شده اند و به شیوه تعاونی اداره می شوند؛ یعنی هواداران در تعاونی ها عضو هستند و همین هواداران هر 4 سال یکبار مدیر باشگاه را تعیین می کنند. هواداران قطعاً وقتی می خواهند به مدیر باشگاه رأی بدهند به برنامه ها و راهبردهایی که مدیر باشگاه دارد، توجه می کنند.

دکتر فتحی، درباره نقش هوادارن در تصمیمات باشگاه های کشورمان گفت: در کشور ما، تماشاگران در 2 بخش می توانند در تصمیمات اثرگذار باشند؛ یک بخش فنی و یک بخش مدیریتی. در بخش فنی هواداران خیلی نمی توانند مستقیم دخالت کنند. بعضی وقتها در ورزشگاه هایمان دیده می شود که هواداران اسم بازیکنی را صدا می زنند که توسط مربی تعویض شود؛ اما اکثر اوقات هم اثر مثبتی را نداشته است. معمولاً مربیانی در لیگ ایران موفق تر هستند که زیاد به این عامل توجه نمی کنند؛ زیرا توجه به این عامل اثر منفی روی رقیبان آن بازیکن در تیم می گذارد. مهمترین بخشی که هواداران در تصمیم گیری می توانند تأثیر بگذارد، بخش مدیریتی است.

این کارشناس فوتبال، در پایان افزود: به اعتقاد بنده تا زمانیکه محیط حقوقی و قانونی در ورزشمان قوی نباشد، نمی توان خیلی از مدل های تجربه شده خارجی استفاده کرد.

برنام هوادار، با اجرای مرادی و ارمنده، روزهای پنج شنبه، ساعت 10 به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
هوادار