هوادار پنج شنبه از ساعت 10:05 به مدت 80دقیقه

دلایل ناآرامی سکوها از دید مرزبان

برنامه "هوادار" پنج شنبه 9 آبان، در گفتگو با علیرضا مرزبان، مربی و مدرس فوتبال، به بررسی دلایل وجود تنش بین تماشاچیان در مسابقات فوتبال پرداخت.

1398/08/10
14:35

به گزارش رادیو ورزش؛ علیرضا مرزبان، مربی و مدرس فوتبال، در پاسخ به این پرسش که آیا حضور شما در تیم شاهین قطعی شده است، بیان کرد: با توجه به شرایط خاصی که بنده اکنون در آلمان دارم، فعلاً نمی توانم به کشور بازگردم؛ به همین جهت با مسئول تیم شاهین صحبت کردم و ضمن تشکر از پیشنهادشان گفتم نمی توانم همکاری کنم. با تمام وجود دوست داشتم که در تیم شاهین حضور داشته باشم؛ اما واقعاً نمی شود؛ زیرا احتیاج به تمرکز بالا دارم.
وی، نیز در پاسخ به این سوال که فشارهایی که از روی سکوها و طرفداران تیم های مختلف به سرمربی وارد می شود در کشور ما زیاد است؛ آیا در تیم های آلمانی هم چنین فشارهایی وجود دارد، تشریح کرد: طبیعتاً فشار از روز اول وجود دارد؛ زیرا شما نسبت به اهدافی که برای فصل مشخص می کنید، موظف هستید و از شما انتظار می رود؛ اما برخورد با این فشارها و نحوه مطرح شدن آن در جامعه با یکدیگر متفاوت است. متأسفانه در ایران ما لیدرهای باشگاه ها را به عنوان بوقچی می شناسیم؛ اما در آلمان اینطور نیست و برای این افراد کنگره می گذارند؛ کانون هواداران در باشگاه دفتر دارند؛ از نظر مالی و تحصیلی فوق العاده قوی با آنها کار می کنند؛ از نظر روانشناسی بحث مسابقاتی که پیش رو دارند را مطرح می کنند و شرایط را طوری مهیا می کنند که وقتی تیم در مسابقه با یک باخت یا مساوی بد مواجه شد، هواداران را به طرفی نبرند که علیه مربی، مسئولان و بازیکنان شعار بدهند.
مرزبان، درباره حرفه ای بودن یا نبودن طرفداران ایرانی گفت: مشکل اصلی طرفداران نیستند؛ بلکه مدیران ما مقصر هستند. اگر به 15 سال قبل نگاه کنید، هواداران انگلیس از پشت فنس های بزرگ می توانستند بازیها را ببینند؛ اما اکنون یک متری زمین نشسته اند و با آرامش بازیها را تماشا می کنند. این مسئله به این برنمی گردد که فرهنگ مردم انگلیس به سرعت عوض شده، بلکه سیستم کنترل و احترام به تماشاچیان بهبود پیدا کرده است. مردم انگلیس که جزء عصبی ترین بودند، دوباره به حالت عادی برگشتند. در کشور ما چنین مسائلی رعایت نشده است و هوادارانی که به تماشای تیمشان می روند، راه سختی را طی می کنند تا به استادیوم برسند و روی سکوهای بدون صندلی بنشینند؛ همچنین مسیر دریافت بلیت برایشان دشوار و هزینه آن گران است. متأسفانه هواداران ما هیچگاه این احساس را ندارند که فوتبال برای آنها بازی می شود و احساس می کنند که یک بازی سیاسی در حال اتفاق افتادن است. مدیریت ها انتظار دارند مردم به استادیوم بیایند و آرام باشند؛ در حالیکه در طول هفته باشگاه ها به همدیگر دشنام می دهند و همدیگر را متهم می کنند.
برنامه هوادار، با اجرای مرادی و خداپرست، روزهای پنج شنبه ساعت 10:00 به مدت یک ساعت و 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
هوادار