از تندرستی تا افتخار جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

از تندرستي تا افتخار

ارتباط حجم تمرین و تغذیه ورزشکاران


برنامه "از تندرستی تا افتخار" جمعه 17 اسفند، با حضور دکتر نعیما خواجوی، متخصص علم تمرین، به موضوع تمرین ورزشی و ارتباط آن با تغذیه اختصاص داشت.

1397/12/18
09:23


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر نعیما خواجوی، متخصص علم تمرین، در خصوص مفهوم تمرین ورزشی اظهار داشت: یکی از تعریف های تمرین، فعالیت منظم، پی در پی و هدفمند است. راه میانبری برای تمرین وجود ندارد. اینکه با مطالعه یک کتاب ورزشی بخواهید فعالیت خود را آغاز کنید، در تمرین صدق نمی کند. برای اثرگذاری هر کار تمرینی یک بیشینه و کمینه وجود دارد؛ یعنی مقدار اثری که یک تمرین می تواند بر ما بگذارد.
این متخصص علم تمرین، افزود: زمانیکه فعالیتمان را اصولی و بنیادی انجام می دهیم، اثرات تمرین رفته رفته خود را نشان می دهد و با توجه به هدفی که از تمرین داریم، بدن پرورش پیدا می کند. اینطور نمی شود که یک فرد تمرینات استقامتی انجام داده باشد و هدفش ورزش سرعتی باشد.
وی، در توصیه به افرادی که جدیداً فعالیت ورزشی را شروع کرده اند، گفت: افراد تازه کار بایستی اصولی کار کنند و عجله ای برای رسیدن به شرایط بهینه نداشته باشند؛ زیرا تمرین به این صورت نیست که یک شبه اثر مثبت بگذارد.
دکتر خواجوی، درباره ارتباط حجم تمرین و تغذیه عنوان کرد: تمرین و میزان تغذیه همانند دو ریل آهن هستند که همزمان با هم پیش می روند. کسی که به هر دلیلی می خواهد حجم تمرین خود را بالا ببرد، حتماً باید مقدار انرژی که بدن نیاز دارد را تأمین کند تا بتواند تمرین را ادامه دهد. در غیر اینصورت مطمئناً با آسیب استخوانی یا مفصلی مواجه خواهد شد و خیلی زود ناچار می شود که دست از تمرین بکشد.
وی، همچنین توضیح داد: افرادی که بیماری خاص دارند یا پیوند انجام داده اند، با توجه به دارویی که مصرف می کنند، نسبت به حجم تمرین و تغذیه مصرفی حساسترهستند و بیشتر نیاز دارند برنامه منظم تغذیه ای داشته باشند.
برنامه "از تندرستی تا افتخار" با اجرای جهانگیر چراتی، با رویکرد پرداختن به ورزش افراد با بیماریهای خاص و نیز ارائه راهکارهای سلامت محور، ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه، روزهای جمعه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
از تندرستی تا افتخار