از تندرستی تا افتخار جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

از تندرستي تا افتخار

فعالیت ورزشی در هوای گرم؛ آری یا نه؟!

برنامه "از تندرستی تا افتخار" در گفت‌وگو با دكتر خواجوی، دكترای علم تمرین، به موضوع فعالیت در هوای گرم پرداخت.

1398/04/29
09:17

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر خواجوی، دكترای علم تمرین، در ارتباط با فعالیت ورزشی در فصل تابستان عنوان كرد: با توجه به تغییر وضعیت آب و هوا، اكنون شرایط بسیار خوبی است كه در محیط های باز به تمرین پرداخت؛ اما با این حال گرمای هوا می‌تواند بر فعالیت ورزشی ما تأثیرگذار باشد.

تأثیرات گرما بر فعالیت می‌تواند مثبت یا منفی باشد كه نخست بحث سازگاری مطرح است. بدن ما می تواند ظرف 2 تا 4 هفته با شرایط آب و هوا سازگاری پیدا كند؛ البته به شرط اینكه تمرینات منظمی داشته باشیم.

خواجوی افزود: زمانی این مسئله مشكل‌ساز می‌شود كه ما فراتر از شرایطی كه وجود دارد، عمل كنیم؛ یعنی به سازگاری نرسیده تمرینات پرفشاری انجام بدیم كه در این صورت بدنمان از لحاظ گرمایی وارد مرحله خطرناكی می‌شود.

بدن مكانیسم سازگاری دارد كه در زمان بالا رفتن درجه حرارت بدن بتواند آن را خنك كند تا از گرمای بیش از اندازه از حال نرویم. وقتی ما فراتر از شرایط سازگاری پیش برویم و سیستم بدنی را زیر فشار بیش از اندازه بیاندازیم با آسیب هایی مثل گرمازدگی، گرفتگی عضلات، غش یا سنكوپ، خستگی بیش از اندازه مواجه خواهیم شد.

وی، علائم هشداردهنده آسیب به بدن در هوای گرم را بدین صورت شرح داد: گرفتگی عضلانی، تهوع، خستگی، سردرد، عرق ریزی زیاد، گیجی، حساس شدن.

خواجوی، در پایان اضافه كرد: زمانیكه عرق ریزی بیش از اندازه رخ می دهد، آب بدن دفع می شود و بدن دچار اسپاسم عضلانی می شود. توصیه می شود كه به فاصله هر 20 دقیقه آب نوشیده شود؛ البته باید به این نكته توجه كرد كه آب نباید خیلی خنك باشد. نوشیدنی های ورزشی هم كمك كننده خوبی برای جبران آب بدن است كه فرد خیلی سریع ریكاوری شده و وارد مرحله آسیب نشود.

برنامه از تندرستی تا افتخار، با اجرای چراتی، روزهای جمعه ساعت 14:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می‌شود.

دسترسی سریع
از تندرستی تا افتخار