از تندرستی تا افتخار جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

از تندرستي تا افتخار

اصول مقدماتی ورزش برای افراد مبتدی و بیمار

در برنامه "از تندرستی تا افتخار" جمعه 25 مرداد، جعفر باباخانی، قهرمان سابق دو و میدانی و کارشناس ورزش، به ارائه نکاتی درباره شروع فعالیت بدنی افراد مبتدی و بیمار پرداخت.

1398/05/25
19:33

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ جعفر باباخانی، قهرمان سابق دو و میدانی و کارشناس ورزش، در پاسخ به این سوال که افراد مبتدی و بیمار برای شروع ورزش باید چه اصولی را رعایت کنند، بیان کرد: افراد بیمار برای شروع فعالیت ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنند و دستورات لازم را بگیرند؛ اما در مجموع ورزش با هیچ بیماری مغایرت ندارد. با توجه به وضعیت آب و هوایی که در فصل تابستان وجود دارد، توصیه می شود افراد بیمار پیشگیریها، مراقبت های تغذیه ای و زمانبندیها را از دکتر خود دستور بگیرند و بر اساس آن به فعالیت ورزشی بپردازند.

وی، تأکید کرد: اولین مسئله ای که یک ورزشکار مبتدی باید مدنظر قرار بدهد، گام به گام حرکت کردن بدنی چه از نظر ارتقاء ضربان قلبی و چه از نظر ارتقاء توان عضلانی است. نباید اینطور باشد که فرد مبتدی در جلسات اول شدت و حجم عضلات را بالا ببرد و دلزدگی از ورزش در وی ایجاد شود.

باباخانی، در پاسخ به این پرسش که یک فرد بیمار بعد از چه مدت پیاده روی می تواند دویدن نرم را شروع کند، گفت: اصولاً بیمارانی که ناراحتی قلبی دارند و حتی عمل جراحی قلب باز انجام داده اند، هیچ ممانعتی برای دویدن و ورزش کردن ندارند؛ اما باید به مرور و آهسته فعالیت خود را شروع کنند. در ورزش باید ضربان قلب به حد نرمال برسد و با پیاده روی معمولی برای هواخوری متفاوت است. ما در پیاده روی باید تغییر دما را مدنظر بگیریم تا بدنمان به دمای مناسب برسد و فعل و انفعالات در پیاده روی ما صورت بگیرد؛ وگرنه پیاده روی فقط موجب اتلاف وقت و خستگی مفرط خواهد شد.

این کارشناس ورزش، افزود: معمولاً بعد از 3 ماه می توان توانمندی خود را با پیاده روی ورزشی بالا برد و دویدن را در برنامه های خود گنجاند.

برنامه از تندرستی تا افتخار، با اجرای چراتی، روزهای جمعه، ساعت 14:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
از تندرستی تا افتخار