از تندرستی تا افتخار جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

از تندرستي تا افتخار

بهترین مكان و زمان برای دویدن

در برنامه "از تندرستی تا افتخار" جمعه 5 مهر، محمد وجدان زاده، ركورددار سابق دوهای استقامت و كارشناس برنامه، درباره بهترین فضا و زمان برای دویدن مطالبی را ارائه كرد.

1398/07/06
09:04

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ محمد وجدان زاده، ركورددار سابق دوهای استقامت و كارشناس برنامه، در پاسخ به این سوال كه بهترین سطوح برای تمرین دویدن ساده چه سطوحی است، عنوان كرد: برای دویدن به زمین های صاف و هموار نیاز است. اگر هم شیب وجود دارد، بیشتر از 5 درصد نباشد. بهترین سطحی كه برای دویدن می توان به آن اشاره كرد، چمن زار است؛ زیرا ضربه هایی كه به كف پا وارد می شود را خنثی می كند. بعد از چمن می توان به پیست و جاده های خاكی اشاره كرد. در نهایت با سطوح آسفالت و آجرفرش برخورد می كنیم.
وجدان زاده، خاطرنشان كرد: معمولاً سطح آجرفرش ها در بعضی از پارك ها یا مسیرها نامناسب است؛ برهمین اساس باید از كفشی استفاده كرد كه ضخامت زیره آن بین 2/5 تا 3 سانتیمتر باشد و نیز استفاده از جوراب مخصوص هم نباید فراموش كرد تا یك مقدار فشارها خنثی شوند.
وی، با تأكید بر مصرف كافی مایعات اشاره كرد: بدن ما در مایعات شناور است و انسان در هنگام حركت آب مصرف می كند. انسان در تابستان نیاز به آب كافی و درجه حرارت مناسب دارد. معمولاً در ایران در فصل تابستان از ساعت 6 تا 10 صبح و عصرها از ساعت 5 به بعد می توان به فعالیت بدنی پرداخت. بین ساعت 10 صبح تا 5 عصر به دلیل تابش مستقیم آفتاب، مشكلات زیادی برای پوست و صورت ایجاد می شود؛ به همین جهت بهتر است در این ساعات به فعالیت بدنی نپرداخت؛ مگر اینكه كاملاً در سایه باشیم.
برنامه از تندرستی تا افتخار، با اجرای چراتی، روز های جمعه ساعت 14:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.


دسترسی سریع
از تندرستی تا افتخار