از تندرستی تا افتخار جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

از تندرستي تا افتخار

درباره بیماری تالاسمی بیشتر بدانید


برنامه "از تندرستی تا افتخار" جمعه 12 مهر، با دکتر میررضایی، رئیس هیأت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای استان گلستان، درباره بیماری تالاسمی گفتگو کرد.

1398/07/13
09:26


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر میررضایی، رئیس هیأت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای استان گلستان، در خصوص بیماری تالاسمی و ورزش های مناسب آن اظهار داشت: بیماری تالاسمی یک بیماری ارثی است که از پدر و مادر به فرزند ارث می رسد؛ البته در شرایطی که هر دو دارای ژن معیوب باشند. افرادی که با هم ازدواج می کنند، اگر مینور باشند یعنی تنها یک ژن تالاسمی را داشته باشند، در اصل بیمار نیستند و حتی با بسیاری از بیماریها هم مقابله می کنند.
وی، ادامه داد: فردی که به تالاسمی مینور مبتلاست، از ابتلا به انگل مالاریا مصون است. این بیماری اکثراً در نقاط دارای آب و هوای مدیترانه ای وجود دارد؛ یعنی این بیماری خاص مناطق کنار دریاست. اگر یک بررسی داشته باشیم، متوجه می شویم شمال کشور بیشترین درصد ابتلا به این بیماری را دارد.
دکتر میررضایی، خاطرنشان کرد: در صورتیکه زن و مرد هر دو ژن تالاسمی مینور داشته باشند، نتیجه ازدواج آنها فرزندی با تالاسمی ماژور خواهد بود. این فرد دیگر حداقل هر 15 روز نیاز به خون دارد؛ زیرا گلبولهای قرمز وی از نظر شکلی متفاوت با افراد سالم است و وقتی می خواهد از طحال عبور کند، طحال آنها را از بین می برد؛ به همین جهت افراد مبتلا به این بیماری دچار کم خونی می شوند.
وی، به اهمیت ورزش برای بیماران تأکید کرد و گفت: ورزش از 2 جهت برای افراد مبتلا به تالاسمی، هموفیلی و پیوندی اثر مثبت می گذارد که یکی از نظر روحی و روانی است. فرد وقتی ورزش می کند، هورمون هایی در بدنش ترشح می شود که باعث ایجاد نشاط می شود و این نشاط افراد را از بسیاری بیماریها دور می کند. ورزش همچنین موجب تقویت استخوان سازی می شود. ورزش نه تنها برای این افراد مضر نیست، بلکه مفید هم است.
برنامه از تندرستی تا افتخار، با اجرای چراتی، روز های جمعه ساعت 14:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
از تندرستی تا افتخار