نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "راه کاراته، راه زندگی من"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 13 اردیبهشت با حضور روبن شاهوردیان، ناشر و مترجم کتاب به معرفی کتاب "راه کاراته، راه زندگی من" اختصاص داشت.

1398/02/14
08:41

به گزارش رادیو ورزش؛ کتاب "راه کاراته، راه زندگی من" نوشته "گیچین فوناکوشی" است که روبن شاهوردیان آن را به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب توسط انتشارات علم و حرکت در 137 صفحه به بازار عرضه شده است.
شاید نتوان رزمی کاری را در جهان یافت که نام "گیچین فوناکوشی" بنیانگذار و استاد کاراته مدرن را نشنیده باشد. در واقع کاراته بدون نام این استاد بزرگ درهیچ جای دنیا شناخته شده نیست. کتاب "راه کاراته، راه زندگی من" شرح وقایع زندگی مردی است که بند بند وجود و مسیر زندگی خویش را با کاراته پیوند زد و از خود یادگاری به جا گذاشت که امروزه ما آن را به نام کاراته می شناسیم.
روبن شاهوردیان، ناشر و مترجم "کتاب راه کاراته، راه زندگی من" پیرامون انگیزه اش از ترجمه این کتاب بیان کرد: برایم مهم بود که بدانم استاد و بنیان گذار کاراته چه ویژگیها و فراز و نشیبهایی در زندگی اش داشته است. بیوگرافی این استاد برایم بسیار جذاب بود. من هم تصمیم گرفتم کتاب را ترجمه کنم، بشکلی که هر کس کتاب را می خواند احساس کند خود فوناکوشی آن را به فارسی نوشته است.
وی در معرفی فصلهای کتاب گفت: شناخت سخن نامعقول، بی سلاح یک درس ارزشمند، دست خالی به جای دست چینی، راه کاراته واحد است، پایان مخفی کاری، دیدار با افعی، برد یا باخت، خطر غرور، محبت بدون ترحم، میانجی گری، روح بازی و کاراته زندگی من را نجات داد سرفصلهای اصلی این کتاب هستند.
شاهوردیان عنوان کرد: این کتاب علاوه بر اینکه یک اثر ورزشی است زندگی نامه هم است و داستان کودکی تا کهنسالی فوناکوشی و همه رویدادهایی که برایش اتفاق افتاده را بیان می کند. استاد در همه اتفاقات زندگی خود صبور بود و عاقلانه ترین کار را انتخاب می کرد. او اعتقاد داشت همه این چیزها را کاراته به او داده است.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 13 اردیبهشت با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب